ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Synthos chce uruchomić blok gazowo-parowy w '22, na razie kupił LNG od PGNiG
23.08.2019r. 12:57

Synthos podpisał z PGNiG Obrót Detaliczny umowę, na podstawie którego otrzyma do końca 2021 roku blisko 8200 ton skroplonego gazu ziemnego (LNG) do zakładów chemicznych w Oświęcimiu - poinformował prezes Synthosu Zbigniew Warmuz. Synthos planuje uruchomienie w 2022 roku bloku gazowo-parowego.

Kontrakt na dostawy LNG z Synthosem jest największym tego typu kontraktem w historii PGNiG Obrót Detaliczny. Obecnie grupa PGNiG sprzedaje około 70-80 tys. ton LNG rocznie.

Kontrakt zakłada możliwość zwiększenia wolumenu dostaw o 30 proc. w trakcie współpracy.

Skroplony gaz ziemny do zakładów Synthos w Oświęcimiu będzie transportowany zarówno z terminalu w Świnoujściu, jak i z instalacji skraplającej w Odolanowie.

W pierwszym etapie dostawy paliwa LNG będą realizowane z wykorzystaniem autocystern kriogenicznych. W przyszłości PGNiG Obrót Detaliczny planuje uruchomienie transportu kolejowego z wykorzystaniem ISO-kontenerów.

Prezes Synthosu Zbigniew Warmuz poinformował, że LNG będzie wykorzystywane do produkcji energii na terenie zakładów w Oświęcimiu. Synthos ma tam elektrociepłownię opartą o węgiel, ale chce dywersyfikować źrodła energii i jej część produkować w oparciu o paliwo gazowe.

Od 2022 roku Synthos planuje uruchomienie nowego bloku gazowo-parowego CCGT w Oświęcimiu.
"To będzie inwestycja o wartości powyżej 500 mln zł, moc bloku sięgnie stu kilkudziesięciu MW, mamy już podpisaną umowę z Gaz-Systemem w sprawie przyłączenia do sieci przemysłowej, w przyszłości będziemy szukali dostawcy gazu ziemnego" - powiedział Warmuz.

Prezes Synthosu poinformował, że w perspektywie najbliższych trzech lat grupa planuje inwestycje o wartości 2 mld zł. Oprócz budowy nowego bloku gazowo-parowego będzie to nowa instalacja do produkcji kauczuku syntetycznego w Polsce i jeszcze jedna inwestycja w Polsce, ale prezes nie podał szczegółów.

Przez ostatnie 5 lat grupa Synthos zainwestowała około 2,1 mld zł, z czego 1,2 mld zł w Polsce.

Grupa Synthos zatrudnia 3300 pracowników. Ma dwa zakłady: w czeskich Kralupach i w Oświęcimiu, kupiła też firmę INEOS Styrenics za 350 mln zł działającą w Holandii i we Francji, która produkuje półprodukty do produkcji styropianu.

Grupa Synthos produkuje rocznie około 2 mln ton produktów, w tym 465 tys. ton kauczuków syntetycznych do produkcji opon samochodowych, 655 tys. ton produktów termoizolacyjnych, 35 tys. ton środków ochrony roślin, 80 tys. ton dyspersji klejów i lakierów oraz 720 tys. ton surowców podstawowych.

Prezes Warmuz zapowiada, że w kolejnych latach Synthos chce się rozwijać zarówno organicznie, jak i poprzez przejęcia i akwizycje innych firm.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE