ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Heliatek uruchomi seryjną produkcję elastycznych, ultracienkich paneli fotowoltaicznych
23.08.2019r. 13:21

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, niemiecka firma Heliatek pracująca nad elastycznymi, ultracienkimi panelami fotowoltaicznymi, po kilkunastu latach rozwoju swojej technologi, który pochłonął dotąd dziesiątki milionów euro, w końcu uruchomi seryjną produkcję.

W zakładzie, którego otwarcie uroczyście zainaugurowano w tym tygodniu w Dreźnie, będą powstawać elastyczne, ultracienkie panele fotowoltaiczne wykonane w technologii organicznej.

W fabryce, w której zainstalowano już wszystkie maszyny i obecnie trwają testy, produkowane mają być docelowo panele o powierzchni sięgającej 1 mln m2 w skali roku.

W 2016 roku Heliatek zapewniał, że taka skala produkcji umożliwiłaby mu pokrycie zapotrzebowania występującego na rynku organicznej fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami (BIOPV).

Drezdeńska firma pracuje nad autorską technologią organicznych paneli PV już od kilkunastu lat. Heliatek powstał w 2006 r. i od początku pracował nad wdrożeniem do produkcji ultracienkich ogniw fotowoltaicznych, które będzie można zastosować w fotowoltaice zintegrowanej z budynkami czy w przemyśle motoryzacyjnym.

W firmę zatrudniającą obecnie około 150 osób zainwestowano dotąd dziesiątki miliony euro. Wśród inwestorów znaleźli się m.in. niemiecki koncern energetyczny innogy, francuska grupa Engie, BASF, bank BNP Paribas czy fundusze CEE Group i Wellington Partners. Udziały w Heliatek stopniowo zwiększał też fundusz Aqton kontrolowany przez jednego z właścicieli BMW Stefana Quandta.

Ostatnio niemiecka firma chwaliła się instalacją swoich paneli PV na powierzchni 230 m2 na betonowym silosie w bawarskim mieście Donauwörth. Wykonano tam system liczący 10 kW i składający się z paneli o długości 6 metrów i szerokości 32 cm, który ma produkować około 6,7 MWh energii elektrycznej rocznie.

Rok wcześniej Heliatek zrealizował podobną instalację na nieco mniejszej powierzchni 185 m2 na elewacji budynku w Duisburgu.
Ponadto ostatnio organiczne ogniwa PV wyprodukowane przez Heliatek zostały zastosowane także na wieży jednej z elektrowni wiatrowych znajdujących się w Hiszpanii.

Instalację zrealizowano na farmie wiatrowej w Albacete w Hiszpanii. Na jednej ze znajdujących się tam elektrowni wiatrowych, model Nordex o jednostkowej mocy 1,5 MW, posadowionej na 80-metrowej wieży, zainstalowano 120 elastycznych modułów fotowoltaicznych, które zajmują powierzchnię około 50 m2.

Każdy z modułów zainstalowanych na elektrowni wiatrowej w Hiszpanii posiada grubość zaledwie 1 milimetra, a jego rozmiary wynoszą 5986 x 308 mm.

Całkowita moc instalacji wynosi 9,36 kW i jest ona obsługiwana przez dwa falowniki, które umożliwiają przesłanie energii do sieci, z której zaopatrywane są systemy elektryczne turbiny wiatrowej.

Technologia organicznych paneli PV, niestosowana dotąd szerzej na rynku fotowoltaicznym i przegrywająca konkurencję z tradycyjnymi, krystalicznymi modułami PV, może znaleźć swoje zastosowanie w aplikacjach m.in. zintegrowanych z budynkami, gdzie będzie można wykorzystać jej zalety, takie jak elastyczność czy możliwa częściowa transparentność.

Nie bez znaczenia jest też mała waga ogniw organicznych, co poszerza, dzięki ich zastosowaniu, możliwości rozwoju fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami.

Kolejna zaleta technologii organicznej, w porównaniu do krystalicznej, to brak utraty efektywności przy nagrzewaniu się paneli, które dzięki temu można po prostu przykleić do powierzchni, na której zostaną umieszczone. Oznacza to brak ingerencji w elewację, czego wymagałby montaż tradycyjnych modułów PV.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE