ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

JSW może opublikować nową strategię w I kw. 2020 r
23.08.2019r. 17:11 23.08.2019r. 13:48

Jastrzębska Spółka Węglowa pracuje nad aktualizacją strategii rozwoju, którą może opublikować do końca I kwartału 2020 r. - poinformowali przedstawiciele JSW na piątkowej konferencji. Spółka ocenia, że kluczowym przedsięwzięciem jest budowa kopalni Bzie-Dębina. CAPEX w tym roku będzie rekordowy.

"Myślę, że w I kwartale 2020 roku, po wszystkich zgodach, będziemy mogli opublikować zaktualizowaną strategię" - powiedział wiceprezes Artur Dyczko.

Przedstawiciele JSW poinformowali, że priorytetem w kolejnych latach będzie utrzymanie dotychczasowych oraz zabezpieczenie nowych koncesji wydobywczych, a także ich ekonomicznie uzasadnione udostępnienie.

Strategicznym przedsięwzięciem jest budowa kopalni Bzie-Dębina.

"Kontynuacja budowy Bzie-Dębina to sprawa najistotniejsza w najbliższym czasie. Zwiększymy wydobycie węgla typu 35, będzie on zahaczał o klasę premium" - powiedział prezes Włodzimierz Hereźniak.

Jak dodał, uruchomienie nowej kopalni będzie możliwe w perspektywie najbliższych 2-3 lat.

JSW chce, by w budowę kopalni zaangażowało się przejęte niedawno przez grupę Przedsiębiorstwo Budowy Szybów.

"Nie chcemy ich ściągać z rynku, mają walczyć o kontrakty, ale mają się mocno włączyć w budowę nowej kopalni. (...) Chcemy, by udział prac w JSW w ich portfelu jak najszybciej się zwiększał" - powiedział wiceprezes Artur Dyczko.

Prezes Włodzimierz Hereźniak pytany o plany spółki wobec złoża Dębieńsko, na które koncesję ma obecnie Prairie Mining, odpowiedział: "Analizujemy, będziemy się przyglądać".
Ocenił, że projekt jest interesujący, wskazując, że w złożu jest ponad 300 mln ton węgla koksowego, głównie typu 34, a także 35. Dodał jednocześnie, że zgodnie z wytycznymi resortu energii, najważniejszy jest interes spółki i Skarbu Państwa.

JSW skupia się na poszerzeniu bazy zasobowej i zabezpieczeniu produkcji na kolejne lata. Zgodnie z obowiązującą strategią, w 2030 r. JSW ma wydobywać 18 mln ton węgla rocznie. Spółka przygotowuje nowe fronty wydobywcze, w I półroczu roboty korytarzowe objęły 35,1 km, co oznacza wzrost o 7 proc. rdr.

Kontynuowane są też prace związane z modernizacją zakładów przeróbki mechanicznej węgla.

Jak powiedział wiceprezes Dyczko, w tym roku CAPEX JSW będzie rekordowy.

Po I półroczu 2019 roku CAPEX grupy wyniósł (w ujęciu memoriałowym) 824 mln zł. Ze słów wiceprezesa wynika, że to ok. 30-40 proc. całorocznego planu inwestycyjnego.

Prezes Hereźniak liczy, że wzrost wydobycia i zwiększenie bazy zasobowej spodobają się inwestorom.

"Na kursie mamy minima z ostatnich trzech lat. (...) Na rynku jest trochę bessy, ale nas broni wydobycie i potencjalnie rozwój firmy, zwiększenie zasobów. To czynnik, który będzie wpływał na nasz kurs w perspektywie końca roku" - powiedział prezes.

Od początku tego roku kurs JSW stracił ponad 50 proc.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE