ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kreml nie oczekuje konkretnych ustaleń na rozmowach gazowych w Brukseli
18.09.2019r. 15:03

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w środę, że nie należy oczekiwać konkretnych ustaleń podczas zaplanowanych na czwartek trójstronnych rozmów Komisji Europejskiej, Rosji i Ukrainy o dostawach gazu. Jego zdaniem potrzeba jeszcze wiele pracy.

"Myślę, że nie należy oczekiwać od tego spotkania jakichś konkretnych porozumień. Bez wątpienia trzeba tam jeszcze przeprowadzić wiele żmudnej pracy" - oświadczył Pieskow.

Celem trójstronnych rozmów jest zapewnienie dostaw rosyjskiego gazu do krajów unijnych po 31 grudnia 2019 roku, gdy wygasa obecny, dziesięcioletni kontrakt Moskwy i Kijowa na tranzyt surowca przez Ukrainę.

Minister energetyki Ukrainy Ołeksij Orżel powiedział w środę, że rząd w Kijowie podjął kroki, które umożliwią podpisanie kontraktu tranzytowego. "Podjęliśmy decyzje konieczne do tego, by zapewnić oddzielenie systemu przesyłu gazu od koncernu Naftohaz oraz możliwość podpisania umowy zgodnie z wymogami trzeciego pakietu energetycznego i ustawodawstwa UE" - zapewnił.

Jak przekazał minister, Kijów popiera propozycję dotyczącą ilości przesyłanego gazu oraz terminów dostaw złożoną przez wiceszefa KE ds. unii energetycznej Marosza Szefczovicza.
Według źródeł PAP w Brukseli KE chciałaby przedłużenia kontraktu na dostawy przez Ukrainę na następne 10 lat. Jeszcze w styczniu Szefczovicz przedstawił propozycję, która mówi nie tylko o czasie trwania kontraktu, ale też taryfach i wolumenie przesyłanego surowca.

W rozmowach w Brukseli oprócz Szefczowicza, Orżela i rosyjskiego ministra energetyki Aleksandra Nowaka, wezmą udział szefowie koncernów gazowych. Rosyjski Gazprom reprezentował będzie Aleksiej Miller, ukraiński Naftohaz - Andrij Kobolew. Przed rozpoczęciem trójstronnych konsultacji Szefczovicz spotka się osobno z delegacjami Rosji i Ukrainy.

Będą to pierwsze rozmowy gazowe na takim szczeblu od początku roku. Odbędą się w czasie, gdy Gazprom - w związku z niedawną decyzją Sądu UE - musiał zmniejszyć wielkość dostaw przesyłanych przez gazociąg OPAL, który jest lądową odnogą gazociągu Nord Stream 2. Decyzja ta jest korzystna na Ukrainy i wzmacnia jej pozycję na rozmowach w Brukseli.

Strona rosyjska zamierzała od 2020 roku zaprzestać tranzytu gazu przez terytorium sąsiada, a surowiec dostarczać do krajów UE dwiema budowanymi trasami omijającymi Ukrainę. Jednak wszystko wskazuje na to, że te dwie trasy, w tym Nord Stream 2, nie będą gotowe do końca 2019 roku.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE