ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Premier: poziom, przy którym będzie ogłaszany alarm smogowy zostanie obniżony
19.09.2019r. 17:37

Alarm smogowy będzie w najbliższej przyszłości ogłaszany przy przekroczeniu średniodobowej wartości 150 mikrogramów na metr sześcienny dla pyłu PM10, w następnej kolejności poziom zostanie obniżony do 80 mikrogramów - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

"Chciałbym dzisiaj przedstawić pewną bardzo ważną kwestię regulacyjną. Otóż w 2012 r. nasi poprzednicy - trzeba tę genezę tutaj przytoczyć - zwiększyli normy emisji, od których alarmowało się, że powietrze nie jest czyste, że są zanieczyszczenia w powietrzu. To zwiększenie nastąpiło z 200 do 300 mikrogramów na metr sześcienny" - powiedział premier na konferencji w Bytomiu.

"Otóż ja dziś, chciałbym to bardzo wyraźnie podkreślić i oznajmić, że mamy dziś bardzo ważny dzień, bo zdecydowaliśmy o obniżeniu norm smogowych, norm alarmowych z 300 mikrogramów na metr sześcienny do 150 już teraz, w najbliższej przyszłości, bo to jest rozporządzenie ministra ochrony środowiska i ministra zdrowia, a w następnej kolejności obniżenie ze 150 do 80 mikrogramów na metr sześcienny" - poinformował szef rządu.

Jak mówił, polityka poprzedników została zresztą napiętnowana przez Komisję Europejską i przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Zaznaczył, że obecna ekipa rządząca stara się - poprzez program "Czyste powietrze", programy antysmogowe, ocieplenie budynków, termomodernizację, wymianę kotłów i zmianę norm, które wdrażane sukcesywnie od trzech lat - "poprawiać żmudnie jakość powietrza".

"Mierzymy się z tym bykiem bardzo wyraźnie, bierzemy go za rogi. I widać to bardzo wyraźnie w naszych programach budżetowych" - zaznaczył Morawiecki. "Wprowadziliśmy specjalną tarczę podatkową, antysmogowe możliwości korzystania z odliczeń podatków, ale również cała nasza wielka ulga i dopłata termomodernizacyjna do 53 tys. zł na inwestycje, z której już korzystają dziesiątki tysięcy ludzi w całej Polsce" - mówił. "Mamy już ponad 80 tys. wniosków" - podał.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w Polsce alarm smogowy ogłaszany jest po przekroczeniu średniodobowej wartości 300 mikrogramów pyłu PM10 na metr sześcienny. Poziom informowania to 200 mikrogramów. Krajowe normy są najwyższymi w Unii Europejskiej.

Jak informował w środę PAP szef resortu środowiska Henryk Kowalczyk, przesłał on do Ministerstwa Zdrowia pismo dotyczące propozycji nowych, ostrzejszych przepisów dotyczących alarmowania o wysokich zanieczyszczeniach w powietrzu.

Ministerstwo Zdrowia zgodziło się z propozycją resortu środowiska na obniżenie poziomów informowania i alarmowania o smogu - dowiedziała się w czwartek PAP.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE