ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Niemcy zainwestują co najmniej 100 mld euro w ochronę klimatu
20.09.2019r. 17:03

Niemcy zainwestują co najmniej 100 mld euro do 2030 r. w "ochronę klimatu i transformację energetyczną" - głosi ostateczny tekst porozumienia w sprawie klimatu wynegocjowanego w piątek przez partie koalicji CDU/CSU-SPD.

Presja wywierana na rząd kanclerz Angeli Merkel jest ogromna: musi sprostać oczekiwaniom mobilizacji zainicjowanej przez młodych ludzi z FridaysforFuture. Porozumienie było niezbędne dla przetrwania koalicji bardzo kruchej od samego początku, kiedy doszło do jej zawarcia w ubiegłym roku.

Rząd planuje wydać 54 mld euro przez pierwsze cztery lata planu do 2023 roku - powiedział prasie minister finansów Olaf Scholz.

Wyzwanie polega na podjęciu kroków w celu zachęcenia Niemców do ograniczenia emisji zanieczyszczeń i umożliwienia krajowi, który pod tym względem pozostaje w tyle, osiągnięcia celów w zakresie ograniczenia emisji zanieczyszczeń. Koalicja miała na ten cel zamiar wydać 40 mld euro.

Niemiecki rząd zwiększy również w ramach programu ochrony klimatu zachęty do zakupu samochodów elektrycznych oraz podniesie od 2023 roku opłaty drogowe od ciężarówek i wzmocni finansowo koleje Deutsche Bahn - stwierdzono w dokumencie.

Oprócz promowania podróży transportem publicznym przewiduje się też wzrost kosztów biletów samolotowych.

Wszystkie zyski z nowego systemu wyceny emisji CO2 mają być inwestowane w ochronę klimatu lub wracać do obywateli w postaci ulg finansowych - głosi dokument.
Czwartkowe ustalenia to m.in. podniesienie cen za certyfikaty emisyjne do 35-60 euro za tonę w 2026 roku. Rząd w ramach wynegocjowanego planu wyemituje "obligacje ekologiczne/zrównoważone".

Tekst uzgodnień musi jeszcze zostać przyjęty przez radę ministrów.

Zapadły one w dniu, w który kilkadziesiąt tysięcy protestujących, a według organizatorów nawet 100 tysięcy, zebrało się w Berlinie przy Bramie Brandenburskiej w ramach globalnej akcji młodzieżowego strajku klimatycznego.

W całych Niemczech manifestacje odbywały się łącznie w 575 miastach - oceniła na Twitterze rzeczniczka ruchu FridaysforFuture, Luisa Neubauer.

Strategia rządu skupić się ma na rozwoju pozyskiwania energii z czystych źródeł - słonecznej, wiatrowej lub z biomasy, których udział w wytwarzaniu energii elektrycznej w kraju musi wzrosnąć do 65 proc. w 2030 r. wobec 40 proc. obecnie.

Niemcy zdecydowały na początku tego roku, że porzucą węgiel do 2038 roku, ale nadal muszą najpierw pozamykać swoje kopalnie i elektrownie. Sprawa jest tym bardziej delikatna, że równolegle mają do 2022 roku wyjść z energetyki jądrowej, o czym zadecydowano w 2011 roku po katastrofie w Fukushimie.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )


DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE