ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W Belgii tysiące osób na młodzieżowym marszu domagało się działań ws. klimatu
20.09.2019r. 20:11

Co najmniej 15 tys. osób wzięło w piątek udział w młodzieżowym marszu na ulicach Brukseli, domagając się działań na rzecz walki z globalnym ociepleniem. To drugi sezon zapoczątkowanej kilka miesięcy temu akcji cotygodniowych uczniowskich strajków klimatycznych.

Zgromadzeni, głównie młodzi ludzie, przeszli trasą od dworca północnego (Gare du Nord) do parku Cinquantenaire w pobliżu instytucji unijnych, by kolejny raz dać wyraz swojemu niezadowoleniu z działań dotyczących przeciwdziałaniu globalnemu ociepleniu.

"Rząd nic nie robi w sprawie klimatu, a potrzebujemy działań natychmiast" - powiedział PAP 17-letni Walter, który przyjechał na demonstrację z jednej z leżących na obrzeżach dzielnic Brukseli.

Belgijska stolica to tylko jedno z wielu miast, w których w piątek odbywały się podobne akcje na całym świecie. Młodzi ludzie mobilizują się po przerwie wakacyjnej, by na kilka dni przed przyszłotygodniowym szczytem klimatycznym ONZ w Nowym Jorku pokazać, jak ważny jest dla nich temat globalnego ocieplenia.

Młodzieżowe strajki klimatyczne zapoczątkowała szwedzka nastolatka i aktywistka, działająca na rzecz ochrony środowiska Greta Thunberg. Aby zwiększyć świadomość dotyczącą odnawialnych źródeł energii i zastąpienia paliw kopalnianych udała ona się ostatnio w rejs przez Atlantyk do Nowego Jorku. Przed wyruszeniem w podróż Thunberg alarmowała, że czasu na zatrzymanie globalnego wzrostu temperatury zostało bardzo mało. Jej hasła są powtarzane dziś przez młodych na całym świecie.
"Nie mamy planety B. Musimy działać natychmiast. Powinniśmy odejść od nadmiernego eksploatowania zasobów ziemi na rzecz bardziej zrównoważonego ich wykorzystywania" - powiedziała PAP 18-letnia Emma, która przyjechała na marsz z oddalonego 60 kilometrów od Brukseli Namur.

Piątkowy protest był trzecim globalnym strajkiem klimatycznym. W Brukseli poza uczniami organizowało go kilka stowarzyszeń, związków i kolektywów. Udział wzięli też przedstawiciele ruchu żółtych kamizelek.

"Stajemy ze strajkującymi, z tymi młodymi ludźmi, którzy domagają się podjęcia pilnych działań; solidaryzujemy się ze społecznościami, które już teraz zmagają się ze skutkami zmian klimatu na całym świecie" - oświadczyła Jagoda Munić, dyrektor mającej siedzibę w Brukseli organizacji Friends of the Earth Europe.

Punktem kulminacyjnym globalnego strajku być manifestacja w Nowym Jorku, w której ma wziąć udział ponad milion uczestników z 1,8 tys. szkół publicznych. Szkoły z tej okazji zwolniły uczniów z zajęć. W marszu ma wziąć udział sama Thunberg. Kolejny duży skoordynowany strajk zaplanowano na piątek 27 września, w czasie trwania sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE