ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Cena ropy Brent powróciła do poziomu 60 USD/b
14.10.2019r. 12:07

Cena ropy Brent powróciła do poziomu 60 USD/b po tym, jak obawy o popyt zrównoważyły rozmowy w sprawie handlu pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Ponownie pojawiła się ponadto niewielka premia za ryzyko, która wcześniej zniknęła po ataku na saudyjskie zakłady Aramco w ubiegłym miesiącu. Wkroczenie tureckich wojsk do północnej Syrii i atak na irański tankowiec w ubiegły piątek przypomniały rynkowi, że mimo iż obawy o popyt są istotne, to zakłócenia podaży stanowią największe zagrożenie w kontekście nieoczekiwanych i gwałtownych ruchów cen.

Comiesięczne raporty na temat rynku ropy opublikowane przez amerykańską Administrację Informacji Energetycznej (EIA), OPEC oraz Międzynarodową Agencję Energetyczną (MAE) podkreślały ryzyko dla popytu związane z wojną handlową i globalnym spowolnieniem gospodarczym. Pomimo prognozowanego spadku wzrostu produkcji ropy z łupków w latach 2020-2021, EIA zapowiedziała, że produkcja w Stanach Zjednoczonych może do grudnia przekroczyć 13 mln baryłek dziennie. W odniesieniu do zagrożeń geopolitycznych MAE oświadczyła, że nie należy ich ignorować, jednak "na razie niewiele na to wskazuje, a nad obawami o bezpieczeństwo przeważyły obawy o słabszy popyt i potencjalną nową falę produkcji ropy".

W naszej comiesięcznej analizie rynków towarowych na początku tygodnia podkreśliłem powody, dla których uważamy, że ryzyko spadku, pomimo niepewności ekonomicznej, wydaje się ograniczone. Premia za ryzyko geopolityczne po wrześniowym ataku w Arabii Saudyjskiej została wyeliminowana, jednak wydarzenia z ubiegłych dni to dowód na to, że premia taka może nieoczekiwanie pojawić się ponownie. Zatem podczas gdy wahadło przechyla się od obaw o popyt do obaw o podaż, naszym zdaniem w nadchodzących tygodniach ceny ropy WTI i Brent utrzymają się w granicach przedziałów w okolicach odpowiednio 55 USD/b i 60 USD/b.

(800x462)

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE