ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Premier Czech za modernizacją energetyki jądrowej nawet wbrew prawu UE
16.10.2019r. 18:30

Czechy muszą przeforsować budowę nowych energetycznych bloków nuklearnych nawet gdyby oznaczało to złamanie prawa UE - oświadczył w środę na posiedzeniu komisji spraw europejskich czeskiej Izby Poselskiej premier Andrej Babisz.

Według niego, nowe bloki powinny powstać w obu działających obecnie elektrowniach atomowych czyli w Dukovanach i w Temelinie.

"W kwestiach nuklearnych przespaliśmy (właściwy) czas. Temelin już mogliśmy budować. My to musimy przeforsować. Nawet gdybyśmy mieli naruszyć prawo europejskie. Bezpieczeństwo energetyczne jest dla nas priorytetem" - podkreślił szef czeskiego rządu.

Wobec planowanych nowych inwestycji w dwóch innych elektrowniach atomowych na terenie Unii Europejskiej - w Hinkley Point w Anglii i w Paksie na Węgrzech - zgłaszano wcześniej podejrzenia o złamanie unijnego prawa, a konkretnie przepisów o niedozwolonej pomocy publicznej. Komisja Europejska uznała, że w obu przypadkach do tego nie doszło, co zaskarżyła w Trybunale Sprawiedliwości UE Austria, wsparta w kwestii Paksu jeszcze przez Luksemburg. W ubiegłym roku TSUE odrzucił skargę na decyzję KE w sprawie Hinkley Point, natomiast w sprawie Paksu orzeczenie jeszcze nie zapadło.
Austriaccy politycy zapowiedzieli, że rozważają podobnie uzasadnione zaskarżenie ewentualnej budowy nowego bloku w Dukovanach. Wiceszef rządu krajowego Dolnej Austrii Stephan Pernkopf oświadczył, że czeka na wyjaśnienia Pragi na temat sposobu finansowania tej inwestycji, a potem zadecyduje o możliwych krokach prawnych.

W działającej od 1985 roku siłowni w Dukovanach funkcjonują obecnie cztery bloki reaktorowe o łącznej mocy 2024 megawatów, natomiast w uruchomionej w 2000 roku elektrowni w Temelinie pracują dwa bloki dające razem 2164 megawaty mocy.

Babisz powiedział, że podczas negocjacji o planie finansowym UE na lata 2021-2027, a także w rozmowach dotyczących pakietu klimatycznego Czechy będą dążyć do uzyskania kompensacji finansowej za osiągnięcie neutralności węglowej. Zdaniem premiera emisję dwutlenku węgla należy zmniejszać w taki sposób, by nie zaszkodziło to czeskiemu przemysłowi.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Hgf 17.10.2019r. 00:13
Jak zwykle ktoś inny niz PL ma głowę i jaja
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE