ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Spokojny tydzień na rynkach towarowych, stabilizacja cen ropy
21.10.2019r. 12:14

Ole Hansen
Szef działu strategii rynków towarowych, Saxo Bank
Ropa naftowa straciła na wartości, jednak w ujęciu ogólnym wydaje się, że zarówno cena ropy WTI, jak i Brent w dalszym ciągu utrzymuje się w relatywnie wąskim przedziale w okolicach odpowiednio 55 USD/b i 60 USD/b.

Globalne perspektywy popytu w dalszym ciągu są problematyczne: na obecne pogorszenie nastrojów negatywnie wpływa ostatnie obniżenie prognozy dla światowego wzrostu przez MFW oraz niepewność związana z negocjacjami w sprawie handlu pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Biorąc pod uwagę aktualne prognozy dla popytu, OPEC i Rosja mogą zostać zmuszone do utrzymania obecnego poziomu, a może wręcz do jeszcze większego ograniczenia produkcji w 2020 r. Bez względu na to, czy jest to osiągalne, powstrzyma to najprawdopodobniej jakąkolwiek hossę na rynku w perspektywie krótkoterminowej, o ile nie nastąpią nowe wydarzenia o charakterze geopolitycznym.

Wizyta prezydenta Putina na Bliskim Wschodzie scementowała zacieśnienie współpracy pomiędzy Rosją, Arabią Saudyjską i jej sojusznikami w Radzie Współpracy Zatoki Perskiej. Proces ten rozpoczął się jeszcze w 2017 r. porozumieniem w sprawie ograniczenia produkcji ropy, aby ustabilizować jej cenę. Rosja najprawdopodobniej wykorzysta też szansę, jaką stanowią coraz bardziej chaotyczne decyzje Donalda Trumpa w zakresie polityki zagranicznej.

Na fakt, iż podjęcie działań przez OPEC+ nie jest konieczne, wpływa spadek produkcji amerykańskiej ropy z łupków w 2019 r. i perspektywy dalszego spowolnienia tej produkcji w nadchodzących latach. Niższe ceny ropy i coraz bardziej szczegółowa analiza ze strony inwestorów dążących do zysków zamiast do szybkiego wzrostu doprowadziły do niemal ciągłego spadku liczby wiertni w ujęciu tygodniowym od listopada ubiegłego roku. Fundusz XLE, oparty na wynikach producentów amerykańskiej ropy naftowej i gazu ziemnego, w bieżącym roku odnotowywał o niemal 20% gorsze wyniki od indeksu S&P500. Wskazuje to na spadek zaufania inwestorów, co może obniżyć przyszły wzrost ze względu na brak inwestycji.

Powróćmy jednak do obecnego pogorszenia nastrojów, które ilustruje podejście dużych inwestorów spekulacyjnych do ropy. Według tygodniowych danych amerykańskiego raportu CFTC, w tygodniu kończącym się 8 października fundusze hedgingowe pozbyły się 87 000 lotów (87 mln baryłek) kontraktów terminowych na ropę WTI i Brent. Łączna sługa pozycja netto spadła do najniższego poziomu od dziewięciu miesięcy, tj. do zaledwie 301 000, po eliminacji premii za ryzyko związanej z wrześniowymi atakami w Arabii Saudyjskiej.

Największe straty odnotowała ropa WTI: długa pozycja spadła do najniższego poziomu od 2013 r. Amerykańskie sankcje wobec chińskiej spółki COSCO Shipping Energy Transportation Co. Spowodowały gwałtowny wzrost kosztów czarteru tankowców VLCC. Do czasu ostatecznego spadku w tym tygodniu koszt transportu ropy naftowej z Zatoki Meksykańskiej do rafinerii na dalekim wschodzie może przyczynić się do zahamowania eksportu, a tym samym do wzrostu poziomu zapasów.

(684x425)

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE