ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Śląski samorząd regionu rozdzielił 500 oczyszczaczy powietrza dla przedszkoli
21.10.2019r. 14:40

500 oczyszczaczy powietrza trafi do przedszkoli w woj. śląskim w ramach kampanii samorządu regionu pod hasłem "Mogę! Zatrzymać smog". W poniedziałek uchwałę ws. przekazania lokalnym samorządom pomocy w postaci oczyszczaczy podjął regionalny sejmik.

Kampania "Mogę! Zatrzymać Smog - Przedszkolaku złap oddech" jest kontynuacją działań władz woj. śląskiego rozpoczętych jeszcze w poprzedniej kadencji. Ma służyć edukowaniu mieszkańców, zwłaszcza dzieci i ich opiekunów, o wpływie zanieczyszczonego powietrza na zdrowie.

Tegoroczna odsłona kampanii wystartowała we wrześniu br. Najpierw dyrektorzy przedszkoli przesyłali zgłoszenia. Na podstawie kolejności ich napływu samorząd regionu zakwalifikował do przedsięwzięcia 121 placówek z 41 gmin całego województwa, co ma oznaczać objęcie działaniami edukacyjnymi ok. 14 tys. dzieci.

Ponieważ regulamin kampanii zakłada, że wszystkie zakwalifikowane do kampanii samorządowe przedszkola otrzymają oczyszczacze powietrza (w formie pomocy rzeczowej dla gmin prowadzących placówki), w poniedziałek radni przegłosowali umożliwiającą to uchwałę - zawierającą liczbę przyznanych oczyszczaczy w odniesieniu do każdej gminy.

Najwięcej takich urządzeń - obecnie zamawianych przez samorząd wojewódzki - trafi do przedszkoli w Częstochowie (70), Bielsku-Białej (67) oraz Jaworznie (63). Spośród dużych miast regionu, dotkniętych problemem smogu, do kampanii nie zakwalifikowały się żadne placówki z Gliwic, Rybnika, Zabrza czy Żywca.

Zgodnie z regulaminem kampanii wszystkie zakwalifikowane do niej przedszkola dostaną też materiały edukacyjne ułatwiające wprowadzenie dzieci w tematy zanieczyszczenia powietrza, smogu, walki z niską emisją i zachowań prozdrowotnych. Jednym z takich materiałów będzie bajka animowana, przygotowana na podstawie przedstawienia teatralnego "Bajka o księciu Apsiku i złym Smogu".

W ramach kampanii planowany jest konkurs dla przedszkoli na przygotowanie najlepszego scenariusza zajęć dla dzieci (w IV kw. br.). Na podstawie najlepszych scenariuszy będą mogły być prowadzone zajęcia w innych placówkach. Dzieci dostaną też zestawy edukacyjne - ćwiczenia składające się z 4-5 plansz wraz z naklejkami (przewidziane dla ok. 12,5 tys. dzieci).
Każda uczestnicząca w kampanii placówka, po wprowadzeniu dzieci w temat, powinna przygotować poświęcone mu przedstawienie. Relacje filmowe z przedstawień (do 15 min.) będą oceniane. W każdym z pięciu okręgów konkursowych wybrane zostaną trzy najciekawsze, a dzieci z placówek, w których powstaną, zostaną zaproszone na przedstawienie "Bajka o księciu Apsiku i złym Smogu".

Jednocześnie we wszystkich przedszkolach umieszczone zostaną tablice informacyjne o stanie jakości powietrza - w miejscach widocznych dla dzieci i rodziców. Ich prawidłowe wykorzystanie będzie wymagało zaangażowania personelu. W placówkach zawisną też plakaty edukacyjno-informacyjne o kampanii (nazwa, cel, finansowanie, główni bohaterowie kampanii).

Rodzice otrzymają ulotki edukacyjne na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie człowieka, szczególnie dzieci, sposobów unikania narażenia na zanieczyszczone powietrze, m.in. stosowanie oczyszczaczy powietrza, konieczności wprowadzenia nawyku codziennego sprawdzania stanu jakości powietrza i odpowiedniej reakcji na zagrożenia.

Kampanię zrealizują do połowy 2020 r. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego wspólnie z Regionalnym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Katowicach, Bielsku-Białej i Częstochowie, Regionalnym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej "WOM" w Rybniku i Regionalnym Ośrodkiem Metodyczno-Edukacyjnym "Metis" w Katowicach.

Pierwszą odsłonę akcji edukacyjnej samorządu woj. śląskiego "Mogę zatrzymać smog" przeprowadzono w ub. roku. Złożyły się na nią m.in. mobilne kontenery z instalacją artystyczną "Ogrody w naszych głowach", przy których dyżurowali eksperci związani z ochroną środowiska, kominiarze i strażnicy miejscy - z materiałami i informacjami. Po ulicach miast regionu jeździł też antysmogowy tramwaj. Na jego pokładzie, w otoczeniu żywej zieleni i przy dźwiękach lasu, pasażerowie otrzymywali pakiety informacji, jak skutecznie walczyć z niską emisją.

W ub. roku urząd marszałkowski (za poprzedniego zarządu województwa) prowadził też inne akcje edukacyjne dla dzieci i młodzieży poprzez spektakle teatralne i lekcje w szkołach oraz akcje informacyjno-edukacyjne dla dorosłych, m.in. partycypacyjne otwarte warsztaty antysmogowe "Śląskie bez smogu", akcję "List do sąsiada" czy ekologiczne lekcje obywatelskie.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: max 22.10.2019r. 07:25
Fajnie - ale zejdźmy na ziemię - kto w tych oczyszczaczach powietrza i za jakie pieniądze będzie wymieniał filtry ?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE