ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Bułgaria: Oddano do użytku pierwszy odcinek bułgarskiej nitki Tureckiego Potoku
21.10.2019r. 17:06

W okolicach miasta Jamboł, na południowym wschodzie Bułgarii, oddano w poniedziałek do użytku tłocznię oraz pierwszy 11-kilometrowy odcinek gazociągu, stanowiącego przedłużenie Tureckiego Potoku na terytorium bułgarskim.

Ten ważny odcinek zapewnia połączenie między bułgarskim i tureckim systemem przesyłu gazu, a tłocznia umożliwia transportowanie gazu z południa na północ i północny wschód.

Obecnie gaz do europejskiej części Turcji płynie z Rosji przez Ukrainę, Rumunię i Bułgarię za pośrednictwem Gazociągu Transbałkańskiego, jednak z końcem bieżącego roku wygasa ukraińsko-rosyjska umowa o tranzycie tą drogą. Na razie nie wiadomo, czy umowa będzie przedłużona, co grozi Bułgarii utratą zysków z tranzytu surowca. "Rozszerzenie systemu gazociągowego jest nie tylko gospodarczą, lecz również polityczną decyzją, która pozwoli nam pozostać na mapie dużych krajów regionu pośredniczących w przesyłaniu gazu" - powiedział premier Bułgarii Bojko Borisow.

Pierwszy etap bułgarskiej nitki Tureckiego Potoku, gazociągu przebiegającego po dnie Morza Czarnego i mającego dostarczać rosyjski gaz bezpośrednio do europejskiej części Turcji, a poprzez bułgarską nitkę dalej na Zachód, jest ważny dla całej Europy Południowo-Wschodniej, ponieważ umożliwia dywersyfikację tras dostaw gazu ziemnego - podkreśliła minister energetyki Temenużka Petkowa. Zwiększy to bezpieczeństwo energetyczne w regionie i umożliwi rozwój rynku gazu - oceniła. Jak dodała, dzięki budowie bułgarskiej nitki Tureckiego Potoku, nazywanego tu Bułgarskim Potokiem, Bułgaria zachowa strategiczne miejsce na mapie gazowej Europy. Nowy odcinek jest częścią 474-kilometrowej bułgarskiej nitki Tureckiego Potoku, która ma doprowadzać gaz do granicy z Serbią. Budowa 11-kilometrowego odcinka i tłoczni Strandża kosztowała 75 mln lewów (32,5 mln euro) i została w całości sfinansowana przez operatora bułgarskiego systemu przesyłowego Bułgartransgaz - poinformował jego szef Władimir Malinow. Projekt zrealizowano w ciągu pół roku.

Umowę na budowę bułgarskiej nitki podpisano z pewnym opóźnieniem po sporach między kandydatami na inwestorów w drugiej połowie września br. Realizować będzie ją saudyjskie konsorcjum Arkad, które w ciągu 615 dni ma wybudować 474-kilometrowy bułgarski odcinek gazociągu, prowadzącego od granicy Bułgarii z Turcją do granicy z Serbią.
W ciągu 250 dni od podpisania umowy inwestor powinien zbudować 308 km bułgarskiego odcinka, a do końca umowy - dwie tłocznie i prowadzące do nich nitki.

Wartość kontraktu wynosi 1,1 mld euro. Przedłużenie Tureckiego Potoku ma prowadzić przez Bułgarię, Serbię i Węgry do austriackiego hubu gazowego Baumgarten, skąd dostawy byłyby kierowane istniejącymi już połączeniami do Austrii i na Słowację. Bułgarskim odcinkiem ma być przesyłane 15 mld m sześciennych rocznie.

Bułgaria ma podpisaną umowę z Gazpromeksportem, zgodnie z którą gaz do Serbii powinien popłynąć 1 stycznia 2020 r. Termin ten prawdopodobnie nie będzie dotrzymany.

Obecny na poniedziałkowej uroczystości ambasador Rosji Anatolij Makarow wyraził nadzieję, że wszystkie terminy umowy o budowie Bułgarskiego Potoku zostaną dotrzymane. Wyraził przekonanie, że nowa nitka będzie pewną i bezpieczną trasą dostaw rosyjskiego gazu do Europy.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE