ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Rekordowy import ropy naftowej do Chin
08.11.2019r. 10:39

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Jak dotychczas, bieżący tydzień pokazuje niezdecydowanie inwestorów w kwestii dalszego poruszania się ropy naftowej. Po zwyżkach na początku tygodnia, ceny surowca oddały praktycznie całe wzrosty, jednocześnie jednak nie schodzą do poziomów niższych niż te z poniedziałkowej sesji. Cena ropy naftowej Brent znajduje się obecnie tuż poniżej 62 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy naftowej WTI poruszają się w okolicach 56,50 USD za baryłkę.

Dzisiaj pojawiły się ciekawe informacje dotyczące chińskiego importu surowców. Pokazały one, że w październiku import ropy naftowej do Chin wzrósł o 11,5 proc. rdr i znalazł się na rekordowym poziomie. Łącznie w minionym miesiącu Państwo Środka importowało 45,51 ton ropy naftowej, co oznacza około 10,72 mln baryłek dziennie. To znaczący skok w górę także w porównaniu z wrześniem, kiedy to Chiny importowały przeciętnie 10,04 mln baryłek ropy naftowej dziennie.

Łącznie, import ropy naftowej do Chin od stycznia do października br. wyniósł 414,55 mln ton, czyli średnio 9,95 mln baryłek dziennie. To o 10,5% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Za główną przyczynę październikowego wzrostu importu uznaje się wysokie marże rafineryjne w Chinach, które obowiązywały późnym latem i zachęciły rafinerie do zwiększenia zakupów surowca - widocznych w październikowych danych. Niemniej, konkurencja na lokalnym rynku jest duża, więc ten efekt niekoniecznie się utrzyma na dłużej.

(600x400)Notowania ropy naftowej WTI - dane dzienne

(600x400)Notowania ropy naftowej Brent - dane dzienne

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE