ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kto zajmie się energetyką w nowym rządzie?
08.11.2019r. 19:56

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w piątek wieczorem skład nowego rządu. Ministerstwo energii w dotychczasowym kształcie przestanie istnieć.

Kontrolę nad spółkami energetycznymi i górniczymi przejmie od likwidowanego Ministerstwa Energii wicepremier Jacek Sasin, który stanie na czele nowego resortu - Ministerstwa Nadzoru Właścicielskiego. Jak wynika ze słów premiera Morawieckiego, wicepremier Jacek Sasin pokieruje nowym ministerstwem, będzie sprawował nadzór właścicielski "nad większością" spółek Skarbu Państwa.

Jak oświadczył Morawiecki, nowe ministerstwo nadzoru właścicielskiego, którego nazwa "zostanie jeszcze ostatecznie uzgodniona", słusznie może nawiązywać do niegdysiejszego Ministerstwa Skarbu Państwa.

Ministerstwo to zostało zlikwidowane z początkiem 2017 r., a nadzór właścicielski nad spółkami trafił do innych ministerstw oraz do Prezesa Rady Ministrów. Obecnie 27 spółek znajduje się w nadzorze Prezesa Rady Ministrów. Pozostałe 329 spółek nadzoruje w sumie 11 różnych ministerstw, a także dwie agencje - Agencja Mienia Wojskowego - w nadzorze Ministra Obrony Narodowej - oraz Agencja Rozwoju Przemysłu - nadzorowana przez szefa rządu.

Morawiecki oświadczył, że "Sasin zostanie poproszony o wypracowanie jak najlepszych praktyk". Jak dodał szef rządu, chodzi o to, aby między spółkami było "jak najwięcej synergii", co ma związek ze "znaczącym spowolnieniem koniunktury gospodarczej".

- Wykorzystanie wszelkich rezerw, również tych znajdujących się w spółkach Skarbu Państwa, jest w naszym żywotnym interesie i to będzie jedno z zadań ministra Sasina - zapowiedział szef rządu.
Z podziału Ministerstwa Środowiska powstanie resort ds. klimatu, którym pokieruje Michał Kurtyka oraz resort zasobów naturalnych na czele z Michałem Wosiem.

Michał Kurtyka ma się zajmować polityką energetyczno-klimatyczną, rozwojem OZE oraz programem Mój Prąd i Czyste Powietrze, a także nadzorem nad Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dotychczasowa minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, która w obecnym rządzie często zajmowała się kwestiami związanymi z energetyką, obejmie stanowisko ministra rozwoju i będzie się zajmowała też budownictwem i turystyką.

Ze stanowiskami ministrów żegnają się między innymi szef likwidowanego resortu energii Krzysztof Tchórzewski oraz minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Dodaj nowy Komentarze ( 13 )

KOMENTARZE ( 13 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Zatroskany 08.11.2019r. 20:16
Energetyka - największe wyzwanie w perspektywie tej i kolejnych kadencji rządów tego kraju a oni likwidują ME i nie... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 11-11-2019r. 17:43 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: pragmatyk 08.11.2019r. 22:11
Wreszcie..., nie wiem czy będzie lepiej, ale na pewno inaczej.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Szykują się zmiany 09.11.2019r. 01:57
Dobrze pomyślane! W zasadzie górnicy nie będą wiedzieć do kogo zwracać się z pretensjami. Pozostanie tylko premier,... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Tadek 09.11.2019r. 09:50
A co z Naimskim?
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 10-11-2019r. 07:33 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Krakus 09.11.2019r. 10:17
Nowe Ministerstwo to wypisz wymaluj koncepcja Min. Dawida Jackiewicza z 2016 r. Wówczas myślano o Holdingu czy innej... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 09-11-2019r. 12:41 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 09.11.2019r. 12:20
No cóż pamiętam czasy podległości pod MSP. Fatalnie było, sprawdzali owszem bilans księgowy, ale ocena prawidłowości... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: PS 09.11.2019r. 15:30
Są dwie odrębne kwestie. Nadzór właścicielski nad spółkami być może będzie w jednym miejscu ale odrębną drugą decyzją... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Eko 10.11.2019r. 14:18
Mnie ciekawi coś innego. Min. Kyrtyka będzie podejmował decyzje (zobowiązania) klimatyczne a firmy nadzorowane przez... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 11-11-2019r. 15:48 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: cytaty 13.11.2019r. 15:49
""jak najwięcej synergii""
jak by był jeden resort to byłaby sama synergia
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 13 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE