ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Niemcy zamierzają uzupełnić przepisy dotyczące odejścia od węgla
14.11.2019r. 12:25

Niemiecki rząd federalny chce zrezygnować z przymusu odejścia od węgla i wprowadzić przepis, na mocy którego spółki robiłyby to dobrowolnie. Przygotowywane są również nowe zasady dotyczące turbin wiatrowych, które muszą znajdować się co najmniej 1000 metrów od budynków mieszkalnych. Rząd ma sfinalizować projekt w najbliższy poniedziałek - czytamy w BiznesAlert.pl.

Plany rządu spotkały się ze zdecydowanym sprzeciwem ze strony Zielonych. Polityk tej partii Oliver Krischer powiedział, że projekt ten jest zbyt swobodny: - To jakby powiedzieć: proszę wziąć udział w ochronie klimatu. Jest to całkowicie nieodpowiednie i depcze po proponowanych warunkach odejścia o węgla ustalonych przez komisję węglową - stwierdził.

Projekt toruje również drogę dla ukończonej nowej elektrowni Datteln. Zatwierdzone obiekty prawdopodobnie będą podłączone do sieci. Uniper chce wytwarzać tam energię elektryczną od lata przyszłego roku. Tymczasem komisja węglowa zaleciła, aby nie uruchamiać więcej nowych bloków węglowych. Oczekuje się również, że elektrownie opalane węglem brunatnym zostaną wyłączone w ramach oddzielnych negocjacji z operatorami. W elektrowniach opalanych węglem rząd przeprowadza aukcje: od 2020 roku zostanie określona moc pochodząca z węgla kamiennego w sieci. Następnie ustalona ma zostać wysokość rekompensaty dla operatorów, którzy będą zamykać bloki węglowe.
Projekt nowych przepisów przewiduje również premie dla operatorów elektrowni, którzy wytwarzają zarówno energię elektryczną, jak i ciepło na bazie węgla. Jeśli przekonwertują to na bardziej przyjazny dla środowiska gaz, powinni oni otrzymać dodatkową premię w wysokości 18 milionów euro na 100 megawatów mocy. Ponadto poprzednie dotacje dla tych elektrociepłowni zostaną przedłużone do 2030 roku. Ministerstwo Gospodarki obawia się rosnących cen energii elektrycznej w trakcie wycofywania węgla, zwłaszcza że ostatnia elektrownia jądrowa ma zostać wyłączona w 2022 roku - czytamy w BiznesAlert.pl.
Reuters/S&P Platts , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE