ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Bułgarska minister energetyki zapewnia, że nie będzie przerw w dostawach gazu
14.11.2019r. 14:08

Bułgarska minister energetyki Temenużka Petkowa zapewniła w czwartek, że po Nowym Roku nie będzie przerw w dostawach gazu, nawet jeśli Rosja i Ukraina nie porozumieją się i tranzyt Gazociągiem Transbałkańskim zostanie przerwany.

Obecnie Bułgaria sprowadza konieczny dla funkcjonowania jej gospodarki gaz (3,5 mld m. sześc.) właśnie przez ten gazociąg, wiodący z Rosji przez Ukrainę, Mołdawię i Rumunię. Tą drogą przepływa także 15 mld m. sześc. gazu dla Turcji.

Od Nowego Roku Rosja planuje przekierować tranzyt nowym gazociągiem Turecki Potok pod Morzem Czarnym. Tą drogą będzie napływać także gaz dla Bułgarii - zapewniła Petkowa. 11-kilometrowy interkonektor łączący bułgarski system gazociągowy z tureckim rozpoczął pracę kilka tygodni temu. Minister podkreśliła, że ponieważ Bułgaria ma umowę z Gazpromem do 2030 r., z dostawami nie będzie problemów.

Petkowa dodała, że w przyszłym roku pracę rozpocznie interkonektor łączący bułgarski system gazociągowy z greckim terminalem LNG w Aleksandropolis, co zagwarantuje dywersyfikację nie tylko dróg, lecz i źródeł gazu. Tą drogą do Bułgarii będzie mógł napływać gaz z Kataru, a także amerykański gaz skroplony. Interkonektor daje Bułgarii również dostęp do Gazociągu Transadriatyckiego, skąd może napływać gaz z Azerbejdżanu.
W związku z taką dywersyfikacją Bułgaria spodziewa się obniżenia cen gazu.

Minister potwierdziła również, że bułgarska nitka Tureckiego Potoku, która ma doprowadzić gaz z Turcji do Serbii i miała być gotowa pod koniec bieżącego roku, rozpocznie działanie w maju roku 2020. Chodzi o 474-kilometrową nitkę prowadzącą od granicy Bułgarii z Turcją do granicy z Serbią i umożliwiającą tranzyt gazu do Serbii i dalej do austriackiego hubu gazowego Baumgarten, skąd dostawy byłyby kierowane istniejącymi już połączeniami do Austrii i na Słowację.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE