ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Korea Płn. otrzymała od USA zaproszenie do podjęcia negocjacji w grudniu
14.11.2019r. 16:09

Koreański negocjator Kim Myong Gil poinformował w czwartek, że Pjongajng otrzymał od USA zaproszenie do podjęcia negocjacji w grudniu. Północnokoreański dyktator Kim Dzong Un dał USA czas do końca roku na złożenie mu oferty, która uratuje rozmowy pokojowe.

Kim Myong Gil wydał komunikat dla mediów w sprawie oferty Waszyngtonu, w którym ostrzegł, że jego kraj nie jest zainteresowany podjęciem rozmów, jeśli jedyne, co Ameryka ma do zaoferowania, to "sprawy drugorzędne", jak formalne ogłoszenie końca wojny koreańskiej z lat 1959 - 1953, czy otwarcie biur łącznikowych między obu krajami.

Wojna koreańska nie została jak dotąd oficjalnie zakończona, ponieważ działania wojenne wstrzymano na mocy rozejmu, a nie traktatu pokojowego.

"Jeśli złowrogim celem USA jest uspokojenie nas, aby łatwo przekroczyć limit czasowy (na negocjacje) - koniec tego roku - jak to było podczas negocjacji na szczeblu roboczym KRLD-USA w Szwecji w październiku, to nie życzymy sobie takich negocjacji" - dodał Kim Myong.

W środę rządząca Koreą Północną Komisja Spraw Państwowych zażądała odwołania planowanych wspólnych ćwiczeń wojskowych USA i Korei Południowej i zagroziła, że w przeciwnym razie Waszyngton "będzie miał kłopoty" i "zmierzy się z większym zagrożeniem". Przy okazji Pjongjang przedstawił swoją ocenę negocjacji z Waszyngtonem: "Nie otrzymując niczego, daliśmy amerykańskiemu prezydentowi rzeczy, którymi może się przechwalać, tymczasem strona amerykańska nie uczyniła żadnego kroku, by się odwzajemnić. Obecnie mamy tylko poczucie, że zostaliśmy przez USA zdradzeni".

W ubiegły piątek szef departamentu ds. USA w ministerstwie spraw zagranicznych Korei Płn. Dzo Czol Su powiedział, że szanse na normalizację stosunków ze Stanami Zjednoczonymi maleją, a Pjongjang oczekuje, że rozmowy z Waszyngtonem przyniosą jakieś rezultaty do końca roku.
"Daliśmy USA całkiem dużo czasu i czekamy na odpowiedź do końca tego roku, albo na jakieś rezultaty (...). Ale muszę powiedzieć, że szanse (na poprawę stosunków) maleją z każdym dniem" - dodał.

Kim Jong Czol, wysoki rangą urzędnik państwowy Korei Północnej i jeden z najbliższych współpracowników przywódcy reżimu, Kim Dzong Una, oznajmił już pod koniec października, że nie widzi żadnych postępów w rozmowach ze Stanami Zjednoczonymi, dotyczących denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. Kim Jong Czol uznał, że USA popełnią błąd, jeśli zignorują ostateczny termin do zawarcia porozumienia z Pjongjangiem, którym jest koniec roku.

Impas w negocjacjach na temat likwidacji arsenału nuklearnego Korei Północnej trwa od czerwca, gdy w strefie zdemilitaryzowanej na granicy obu Korei spotkali się prezydent USA Donald Trump i Kim Dzong Un.

Uzgodniono wówczas wznowienie relacji, ale zabiegi o poprawę stosunków znalazły się w martwym punkcie po fiasku rozmów w lutym w stolicy Wietnamu, Hanoi.

Na początku października delegacje z obu krajów spotkały się w Sztokholmie, ale rozmowy znów się załamały. Główny północnokoreański negocjator oświadczył, że strona amerykańska "nie przyniosła niczego" do stołu rozmów.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE