ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Prawdziwy cel propagandy "Fukushimy i Czarnobyla"!
14.11.2019r. 17:33

Jerzy Lipka
Artykuł polemiczny do artykułu Profesora W. Mielczarskiego z 12 listopada 2019 r. pt "Skażona woda z elektrowni jądrowe Fukushima do oceanu".

Nie neguję nieszczęścia jakim były wydarzenia w Fukushimie 8 lat temu, lecz doprawdy dla niektórych czas zatrzymał się w miejscu. Innymi słowy elektrownie jądrowe budowane obecnie czyli generacji III oraz III+ to ich zdaniem wierna kopia tych z lat 70 tych XX wieku, czyli sprzed 40 lat, a taką właśnie była Fukushima Dajhatsu. Przeznaczona jeszcze przed katastrofą w niedługim czasie do zamknięcia.

Przypatrzmy się zatem co się tam wydarzyło w marcu 2011 roku:

Podstawową przyczyną katastrofy była potężna 14 metrowa fala Tsunami, która przelała się przez zbyt niski mur okalający elektrownię i zalała pompy dieslowskie wymuszające obieg wody schładzającej reaktor, a także potężne zbiorniki paliwa do agregatów. Jeden z nich został odrzucony przez wodę nawet o 150 metrów. Spowodowało to problemy z chłodzeniem elektrowni, skoki ciśnienia i eksplozje wodoru. Jedyne możliwe w elektrowni jądrowej, bo o żadnych eksplozjach jądrowych nie ma mowy w obiektach tego typu z uwagi na zbyt niskie wzbogacenie paliwa.

Konstrukcja elektrowni i zabezpieczenia przed trzęsieniem ziemi wytrzymały wstrząs, lecz kataklizm zniszczył drogi dojazdowe i sieci elektryczne, stąd elektrownia została odcięta od zasilania zewnętrznego. Elektrownia pozostała więc na łasce własnych generatorów.

W elektrowni doszło do stopienia rdzenia reaktora, czyli najcięższej z możliwych. Ze względu na sytuację hydrologiczną z elektrowni wydostawała się skażona woda, która trafiała do morza, lecz wypływ został bardzo ograniczony przez budowę specjalnej infrastruktury czyli podziemnych prętów zamrażających wodę. Woda więc nie dokonała zatrucia "pół oceanu" jak pisały portale powiązane z lobbystyczną propagandą, lecz poziom radioaktywności podniósł się minimalnie. Badania wówczas przeprowadzone wykazały, że radioaktywność wyłowionych w Fukushimie ryb nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia ludzi, którzy mogliby je spożyć. Wzrost był bardzo nieznaczny.

Trzęsienie ziemi zabiło wówczas 20 tys. osób, miasto Fukushima było w ruinie. Lecz na terenie elektrowni były jedynie 2 ofiary śmiertelne od urazów mechanicznych, nikt nie zginął w wyniku promieniowania. 16 grudnia 2011 roku japońska spółka energetyczna TEPCO będąca operatorem elektrowni oświadczyła, że pierwszy etap prac związanych z katastrofą zakończył się. Tą datę przyjmuje się jako koniec kryzysu.

Tym niemniej, zaraz po katastrofie wszystkie elektrownie jądrowe na świecie przeszły odpowiednie stress-testy, mające uniemożliwić podobne wydarzenia w przyszłości. Również te elektrownie, które nie znajdowały się na terenach sejsmicznych.

Współcześnie budowane elektrownie jądrowe wszystkich typów, generacji III lub III+ posiadają pasywne układy bezpieczeństwa, działające na zasadzie praw naturalnych innymi słowy różnica ciśnień, różnica gęstości wody, siła grawitacji. Działają niezależnie od woli człowieka. Obowiązuje zasada obrony w głąb, systemów zabezpieczeń jest kilka i działają niezależnie od siebie. We francuskim EPR np. są aż 4. Do systemu bezpieczeństwa elektrowni należy też betonowa kopuła ochraniająca reaktor, zatrzymująca wybuch wodoru wewnątrz budynku, także wytrzymująca uderzenie samolotu pasażerskiego. Wszystko to razem sprowadza prawdopodobieństwo ciężkiej awarii w elektrowni niemal do zera. Niestety, kosztem znaczącego zwiększenia wydatków inwestycyjnych elektrowni.

Energetyka jądrowa jednak na tym nie poprzestaje i cały czas wdrażane są rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo. Zmotywowani doświadczeniami z Fukushimy, producenci paliwa jądrowego rozwijają cztery technologie paliw odpornych na awarię. Wszystkie nadają się do zastosowania w istniejących reaktorach, bez modyfikacji lub z niewielkimi zmianami. Pracują nad tym firmy Framatome, GE Hitachi, Nuclear Energy i Westinghouse Electric Company. Wdrażanie idei polega na pokryciu cyrkonu ochronną powłoką która zmniejszy prawdopodobieństwo niepożądanych reakcji połączenia rurki cyrkonowej z paliwem, lub całkowitym zastąpieniu cyrkonu innym materiałem. Reakcje cyrkonu z wodą powyżej pewnej temperatury powodują wydzielanie się wodoru. Stąd prace te mają wyeliminować zupełnie ryzyko przekroczenia stężenia i wybuchu wodoru. W ciągu najbliższej dekady będziemy tu mieli już do czynienia z nowymi rozwiązaniami.

Przeciwnicy polskiego atomu szukając zagrożeń w dalekiej Japonii nie dostrzegają realnego zagrożenia, które właśnie na skutek braku elektrowni jądrowych w występuje w Polsce. To coraz większe groźby blockoutów, jak ten z lata 2015 roku, czy brak energetycznego bezpieczeństwa w postaci konieczności sprowadzania coraz większych ilości węgla i gazu z zagranicy. Każdego roku też musimy sprowadzać, zwłaszcza latem, coraz większe ilości energii elektrycznej z zagranicy. Energetyka obecna więc, oparta na spalaniu węgla połączonego z pewną ilością wiatraków wspartych spalaniem gazu.

Prawdziwą jednak katastrofą jest stan środowiska naturalnego a głównie jakość powietrza uchodzącego za najgorsze w Europie. To efekt budowania przez dziesiątki lat węglowej monokultury w energetyce i ciepłownictwie, które jedynie w minimalnym zakresie przełamane zostało przez nieefektywną energetykę wiatrową wymagającą wsparcia źródeł emisyjnych. Stężenie rakotwórczego benzopirenu jest niespotykane nigdzie w Europie. Owszem, większość smogu powodują źródła niskiej emisji, domowe piece węglowe, lecz ich masowe zastosowanie (3,5 mln sztuk w kraju) wynika z energetycznego ubóstwa społeczeństwa, w którym bardzo mała część potrzeb energetycznych zaspokajana jest energią elektryczną. Na zachodzie, czy nawet na południe od Polski zużycie energii elektrycznej na mieszkańca jest dużo wyższe, za to domowe piece należą do rzadkości.

Rozpowszechnionych w Skandynawii zwłaszcza pomp ciepła używa się u nas sporadycznie. Gdybyśmy jednak chcieli to zmienić, powstaje pytanie skąd wziąć energię elektryczną? Teraz przecież importuje się aż 20 mln ton węgla z zagranicy, a trzeba by importować dużo więcej, gdyby chcieć zaspokajać te dodatkowe potrzeby elektrowniami na węgiel. Co zresztą zwiększyłoby wysoką emisję, w tym zabójczej rtęci, której sam Bełchatów emituje więcej niż cała gospodarka Hiszpanii. Niezbyt dobrą alternatywą byłoby pokrycie tych potrzeb spalaniem gazu ziemnego, którego nie mamy, sprowadzając go po cenach najwyższych w Europie. No i jest to paliwo emisyjne, nie tak jak węgiel, ale jednak!

Cena energii z węgla i gazu będzie szła systematycznie do góry. Jest to nieuniknione, w wyniku polityki unijnej nastawionej na redukcję CO2. Można tych podwyżek w przyszłości uniknąć budując elektrownie jądrowe, które dają energię po względnie niskich kosztach bez emisji. Współpracując z pompami ciepła w ciepłownictwie stanowią układ zero-emisyjny, nieosiągalny dla węgla, gazu czy energetyki słonecznej i wiatrowej, bez przełomu w technologiach opłacalnego magazynowania energii. A przecież przeciwnicy polskiego atomu nie są w stanie nam takiego przełomu w żaden sposób zagwarantować. Ani teraz ani w ciągu najbliższych 10 czy 20 lat. Mamy więc pozostać węglowo-wiatrakowym skansenem, rynkiem zbytu dla rosyjskiego surowca czy niemieckich starych urządzeń dla energetyki wiatrowej, o czym niedawno pisała prasa? W imię czego się pytam?

Stawiam tezę, że w artykułach o Czarnobylu i Fukushimie chodzi nie tyle o bezpieczeństwo, ile o eliminowanie z rynku energetycznego potencjalnej konkurencji, jaką mogłyby być w przyszłości w Polsce elektrownie jądrowe w stosunku do dotychczasowych rodzajów energetyki. Przede wszystkim wprowadzenia w błąd decydentów, by decyzje strategiczne były korzystne dla lobbystycznych grup interesu.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 38 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 6 )


Autor: Prawdziwy powód katastrofy 15.11.2019r. 12:08
Prawdziwym powodem katastrowy w elektrowni Fukushima jest to że była to elektrownia jądrowa. Gdyby była inna technologia, to szybko by odbudowano i nie byłoby problemu. A tak mamy katastrofę ekologiczną już nie lokalna ale globalną, bo skażona woda będzie wylewana do Pacyfiku jeszcze przez dziesiątki lat. Każda elektrownia jądrowa to katastrofa, wcześniej czy później.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Jerzy Lipka 15.11.2019r. 14:12
BZDURA! INNE TYPY ELEKTROWNI (POZA WODNYMI) POWODUJĄ DUŻO WYŻSZE STRATY GLOBALNE, WŁĄCZNIE Z OCIEPLENIEM KLIMATU!FUKUSHIMA NIE POWTÓRZY SIĘ NIGDZIE INDZIEJ, BO ENERGETYKA JĄDROWA JAKO BRANŻA WYCIĄGNĘŁA WNIOSKI. O ŻADNEJ KATASTROFIE GLOBALNEJ NIE MA MOWY, JEŚLI WIERZYĆ ŚWIATOWEJ ORGANIZACJI ZDROWIA. DOŚĆ LOBBYSTYCZNEJ PROPAGANDY.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Eco 16.11.2019r. 00:09
Energetyka jądrowa to, wnioski to może wyciągnęła, ale to powoduje, że nie powstanie żadna elektrownia jądrowa, a jak powstanie to znaczny, ze zlikwidowali zabezpieczenia i jest niebezpieczna. Jako czytat: Dr hab. Ludwik Pieńkowski z Katedry Energetyki Jądrowej Akademii Górniczo-Hutniczej twierdzi, że elektrownie jądrowe nie zostały zbudowane w Polsce bo "to po prostu jest bardzo trudne". Po katastrofie w Czarnobylu reaktory obwieszono systemami bezpieczeństwa i nikt nie umie ich wybudować". V Kongres Energetyczny, 27 września 2019r, Wrocław. Chyba zgodzimy się panie Jerzy, tym bardziej, że jest to doktor hablitowany, który dużo wiecej wie, ponieważ nie dostałby mu hablilitacji.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Jerzy Lipka 16.11.2019r. 12:49
To że ktoś ma tytuły, to nie znaczy że ma monopol na prawdę! Znam poglądy Prof L. Pieńkowskiego który przeciwstawia małe reaktory modułowe dużym redaktorom! Tymczasem w rzeczywistości potrzebne są i jedna i drugie. Te pierwsze do zasilania np dużych zakładów przemysłowych jak zakłady produkcyjne, jak np ten w Oświęcimiu M. Sołowowa. Te duże do zaspokajania potrzeb ogółu społeczeństwa i gospodarki. Można je zbudować w Polsce i z pewnością byśmy już takie elektrownie mieli gdyby nie decyzyjna patologia w Polsce, gangrena na skalę tej z XVIII wieku która doprowadziła do likwidacji państwa. Tyle że wtedy były to magnackie koterie, teraz branżowe walczące z konkurencją nieczystymi metodami, rękoma polityków! Co do szczegółów Żarnowca mogliśmy go dokończyć, proszę zajrzeć do mojej książki "Odkłamać owiec" pisanej na podstawie dokumentów i wywiadów ze świadkami, czasem nawet ludźmi na wysokich stanowiskach podczas realizacji tej inwestycji. I budował PRL czyli państwo ekonomicznie dużo słabsze od dzisiejszej Polski, będące w stanie kryzysu ustrojowego. Systemy bezpieczeństwa Żarnowca przeszły pozytywna weryfikację Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej i misji Siemensa zaproszonej przez NASZĄ Solidarność. Jakość robót oceniona była bardzo wysoko! Proszę przeczytać książkę. Dostępna w Warszawskiej Firmie Wydawniczej.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Eko 16.11.2019r. 00:11
Czy dużymi literami znaczny głośniej czy bardziej propagandowo?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Jerzy Lipka 16.11.2019r. 12:29
Duże litery to wołanie o zdrowy rozsądek! Chcę zwrócić uwagę na fakt, że od 30 lat polityka energetyczna Polski jest realizowana pod interesy określonych lobby mających powiązania z politykami i biznesem. Najpierw lobby węglowego potem również lobby wiatrowego. Bezwzględnie walczą między sobą ale i dążą do wyeliminowania z rynku potencjalnej konkurencji za jaką uważają energetykę jądrową. To jest podłoże propagandy Fukushimy i Czarnobyla bo gdyby je poważnie traktować to powinno się zamknąć również wszelkie zakłady chemiczne! W Indiach w 1984 roku doszło do katastrofy w zakładach chemicznych Bhopal należących do Amerykanów, w jej wyniku zginęło lub potem zmarło 20 tys osób. Przemysł chemiczny od tego czasu nie wdrożył podobnych systemów bezpieczeństwa jak EJ.A jednak to atom jest atakowany przez lobbystów bo przemysł chemiczny nie jest konkurentem dla energetycznych grup interesu.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE