ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Putin: mamy nadzieję, że Trump odwiedzi Rosję 9 maja
14.11.2019r. 22:14

Prezydent Rosji Władimir Putin wyraził nadzieję w czwartek w Brasilii, że prezydent USA Donald Trump weźmie udział 9 maja w obchodach 75. rocznicy zwycięstwa w II wojnie światowej w Moskwie. Kreml informował w czerwcu, że Putin zaprosił Trumpa na te obchody.

Putin, który w Brasilii brał udział w szczycie państw BRICS, w rozmowie z dziennikarzami na marginesie tego spotkania ostrzegł też, że istnieje ryzyko, iż tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę zostanie przerwany.

Umowa dotycząca tranzytu rosyjskiego przez Ukrainę wygasa z końcem tego roku. Kijów obawia się, że jeśli do tego czasu nie dojdzie do porozumienia z Rosją, Moskwa wstrzyma lub ograniczy dostawy do tego kraju.

Kolejna runda rozmów w sprawie tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę, która odbyła się pod koniec października w Brukseli zakończyła się fiaskiem. W negocjacjach brała udział Komisja Europejska, która chce wynegocjować kontrakt 10-letni. Rosja nie chce się jednak na niego zgodzić.

Rozmowy komplikuje fakt, że Moskwa chce połączyć ustalenia w sprawie tranzytu ze sprawą należności Gazpromu wobec ukraińskiego Naftohazu, które decyzją sądu arbitrażowego w Sztokholmie rosyjska firma ma uregulować, ale jak dotąd nie chce się zastosować do wyroku. Moskwa nadal nie ma jednak gotowej alternatywnej trasy dostaw do Europy, jakim miał być gazociąg Nord Stream 2.

Prezydent Rosji oświadczył ponadto, że Kreml "przyjmuje z zadowoleniem wycofanie wojsk ukraińskich i separatystów z zapalnych punktów na wschodniej Ukrainie". W sobotę siły rządowe Ukrainy i prorosyjscy separatyści w Donbasie rozpoczęli wycofywanie wojsk i uzbrojenia na odcinku frontu w rejonie miejscowości Petriwske w obwodzie donieckim. Do poprzedniego rozgraniczenia wojsk w Donbasie doszło 29 października w okolicach miasteczka Zołote w obwodzie ługańskim, a wcześniej strony konfliktu wycofały się w miejscowości Stanica Ługańska.
Putin ostrzegł w Brasilii, że Boliwia po ustąpieniu w niedzielę prezydenta Evo Moralesa znalazła się "na krawędzi chaosu". Wyraził nadzieję, że niezależnie od tego, kto obejmie władzę w tym kraju, będzie nadal współpracował z Moskwą.

Prezydent podkreślił, że Rosja ma jeszcze wiele do zrobienia w syryjskiej prowincji Idlib, która jest bastionem rebeliantów, wyraził jednak nadzieję, że syryjski proces pokojowy, zainicjowany w Genewie, przyniesie polityczne rozwiązanie konfliktu.

Putin powiedział również, że omawiał z premierem Indii Narendrą Modim sprzedaż rosyjskiego systemu obrony powietrznej S-400. Indie podpisały w 2018 roku umowę z Moskwą na dostawę tego systemu, tłumacząc to koniecznością poprawy potencjału obronnego w związku z zagrożeniem ze strony Chin.

Trump powiedział niedawno dziennikarzom, że rozważa udział w obchodach 75. rocznicy zwycięstwa w Moskwie. "Zostałem zaproszony. Myślę o tym. To wypada w samym środku kampanii (wyborczej)". Dodał, że chciałby wziąć udział w tej uroczystości. "To bardzo wielka sprawa, celebrowanie końca wojny" - oznajmił.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE