ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Konsolidacja notowań ropy naftowej
15.11.2019r. 10:31

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
W bieżącym tygodniu na wykresie cen ropy naftowej nie widać żadnego istotnego kierunku. Notowania amerykańskiej ropy gatunku WTI oscylują w okolicach 57 USD za baryłkę, podczas gdy cena europejskiej ropy Brent waha się w okolicach 62-63 USD za baryłkę.

Utrzymywanie się konsolidacji nie dziwi, gdy weźmie się pod uwagę zróżnicowane czynniki wpływające na ceny ropy i często niwelujące się nawzajem. Wczoraj amerykański Departament Rolnictwa podał, że zapasy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych w minionym tygodniu wzrosły o 2,2 mln baryłek, co oznaczało trochę większą zwyżkę niż prognozowano na początku tygodnia (a jednocześnie, okazało się zupełnie innym odczytem niż środowe dane Amerykańskiego Instytutu Paliw, pokazujące delikatny spadek zapasów).

We wczorajszym raporcie departamentu uwagę inwestorów przyciągnęły także dane dotyczące produkcji ropy naftowej w USA. Według tej publikacji, w minionym tygodniu wzrosła ona o 200 tys. baryłek dziennie i dotarła do poziomu 12,8 mln baryłek dziennie, co stanowi rekord.

(600x400)Notowania ropy naftowej WTI - dane dzienne

O ile powyższe dane negatywnie wpłynęły na notowania ropy naftowej, to czynnikiem hamującym zniżki są nadzieje na dalszą współpracę OPEC oraz producentów spoza kartelu na rzecz stabilizowania cen tego surowca. W dniach 5-6 grudnia sygnatariusze porozumienia naftowego spotkają się w Wiedniu, aby przedyskutować dalsze działania. Istnieje duża szansa na przedłużenie obowiązywania porozumienia naftowego (w obecnej formie wygasa ono wraz z końcem marca 2020 r.), a nawet na zasygnalizowanie gotowości do większych cięć produkcji, jeśli zajdzie taka potrzeba (na razie jest jednak zbyt wcześnie, aby ocenić prawdopodobieństwo takich deklaracji).

(600x400)Notowania ropy naftowej Brent - dane dzienne

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE