ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tauron pracuje nad programem dla segmentu wydobycie
15.11.2019r. 11:49

Tauron pracuje nad programem dla segmentu wydobycie, którego wyniki są cały czas pod presją niskiego wydobycia - poinformował wiceprezes spółki Marek Wadowski. Dodał, że czwarty kwartał w tym segmencie zapowiada się nieco lepiej niż trzeci.

"Jesteśmy na etapie przygotowywania programu funkcjonowania i optymalizacji kosztowej dla segmentu wydobycie. Ten program wkrótce zostanie opracowany, skonsultowany ze stroną społeczną i przedstawiony do publicznej wiadomości. Niezależnie od niego cały czas pracujemy nad poprawą efektywności" - powiedział wiceprezes Wadowski podczas piątkowej konferencji prasowej.

"Żeby jednak mówić o przełomie, musimy zakończyć nasze plany inwestycyjne dotyczące budowy szybu Grzegorz w ZG Sobieski i poziomu 800 m w ZG Janina. Do tego czasu segment będzie pod presją niskiego wydobycia" - dodał.

Po trzech kwartałach 2019 roku EBITDA segmentu wydobycie Tauronu jest ujemna i wynosi: -262 mln zł. EBIT segmentu wynosi: -676 mln zł, a przychody: 733 mln zł. Produkcja węgla handlowego spadła o 19 proc. do 2,94 mln ton.

W samym trzecim kwartale strata EBITDA w wydobyciu wyniosła 119 mln zł. Wolumen produkcji węgla spadł o 37 proc. rdr, do 0,69 mln ton.

"Czwarty kwartał zapowiada się nieco lepiej. To efekt działań organicznych, pracy u podstaw służącej poprawie efektywności, ale nie będzie jeszcze widać przełomu" - powiedział wiceprezes Wadowski podczas telekonferencji dla inwestorów.

Z wypowiedzi wiceprezesa wynika, że w tym roku cash flow segmentu wydobycie może być ujemny na poziomie ok. 700 mln zł.

"To jest trudny rok dla wydobycia, mam nadzieję, że ostatni taki. Efektywność segmentu będzie wyższa już w 2020 roku" - powiedział.

Wiceprezes poinformował, że po zakończeniu zaplanowanych inwestycji segment ma szansę być dodatni pod względem cash flow.

"Cash flow będzie dodatni na bieżąco, ale jeśli chodzi o spłatę zadłużenia, to analizujemy, jakie instrumenty powinniśmy wykorzystać, bo biorąc pod uwagę koszty finansowe może się okazać, że segment nie jest w stanie spłacić kapitału" - powiedział Wadowski.
Jednym z prowadzonych działań poprawiających rentowność jest zmiana struktury produkowanego węgla.

"W większym stopniu nastawiamy się na sortymenty grube i średnie, głównie grube. To powinno pomóc podwyższyć cenę" - powiedział.

Spółka zakłada, że segment może mieć dodatni cash flow przy wydobyciu węgla powyżej 7 mln ton.

Wadowski ocenił, że 2020 rok może być trudny w całym krajowym sektorze górnictwa.

"W branży energetycznej jest niższe zużycie węgla. Import energii wypycha najdroższe jednostki z systemu, tak naprawdę zużywające najwięcej węgla. (...) Na pewno wydobycie będzie pod presją rynku. (...) To będzie pewnie trudny rok. Nie widać sygnałów, które mogłyby wskazywać na poprawę sytuacji" - powiedział.

Wskazał na bardzo wysokie zapasy węgla.

W jego ocenie ceny węgla w przyszłym roku na polskim rynku mogą być stabilne, z lekką tendencją do wzrostu.

"Spodziewamy się, że w 2020 roku ceny węgla w Polsce, z uwagi na kontrakty długoterminowe, które obowiązują przede wszystkim pomiędzy PGG a energetyką, mogą być stabilne, być może lekko wzrosną" - powiedział.

Dodał, że ceny węgla w imporcie raczej nie powinny już być niższe.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE