ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Energa z optymizmem patrzy na IV kw. i przyszły rok
15.11.2019r. 13:14 15.11.2019r. 12:17

Grupa Energa z optymizmem patrzy na perspektywy czwartego kwartału i przyszłego roku - poinformował wiceprezes Energi Jacek Kościelniak. Dodał, że jest za wcześnie, by decydować, czy spółka wypłaci dywidendę za 2019 rok.

"Patrzymy z dużym optymizmem na IV kwartał i przyszły rok, choć prognoz nie publikujemy. Nieustannie poszukujemy przestrzeni w bilansie do podejmowania inwestycji, m.in. w OZE, a tym instrumentem poszukiwawczym jest radykalny program poprawy efektywności" - powiedział Kościelniak podczas telekonferencji, nie podając szczegółów.

Po trzech kwartałach 2019 r. przychody ze sprzedaży grupy Energa wyniosły 8,472 mld zł (wzrost o 11 proc. rdr), przychody z Funduszu Wypłat Różnicy Ceny 593 mln zł. EBITDA wzrosła w tym okresie o 10 proc. rdr do 1,742 mld zł, a zysk netto jednostki dominującej wyniósł 379 mln zł wobec 678 mln zł zysku przed rokiem.

"Pracowaliśmy i pracujemy w trudnym otoczeniu biznesowym i regulacyjnym. Wynik EBITDA jest satysfakcjonujący" - ocenił Kościelniak.

Wiceprezes pytany, czy spółka może wypłacić dywidendę za 2019 rok, odpowiedział: "Energa jest spółką dywidendową. Sektor energetyczny w skali makro realizuje poważne inwestycje. Za wcześnie jest dziś, by się zastanawiać. Jak zamkniemy sprawozdania finansowe, w momencie zamknięcia badania bilansu przez audytorów, będziemy się tym tematem zajmować. Pozostawiam teraz tę kwestię otwartą, tym bardziej, że słyszymy, że inne spółki energetyczne, czy w ogóle spółki Skarbu Państwa będą inwestować, by chronić się przed tzw. schłodzeniem gospodarki. Jest to przedwczesne, by decydować".

Poinformował, że nie przewiduje tworzenia w wynikach za 2019 r. jakichś znaczących rezerw.
"Nie przewidujemy w wynikach na koniec roku jakiejś rezerwy do zawiązania, która mogłaby wstrząsnąć wynikiem finansowym" - powiedział Kościelniak.

EBITDA grupy Energa w segmencie Dystrybucja w III kwartale tego roku wyniosła 327 mln zł (spadek o 13 proc. rdr), segmentu Wytwarzania wyniosła 54 mln zł (spadek o 18 proc. rdr), a zysk EBITDA segmentu Sprzedaży wyniósł 118 mln zł wobec 7 mln zł straty EBITDA przed rokiem.

Spółka tłumaczy spadek EBITDA w segmencie Dystrybucji głównie niższą marżą związaną z wyższymi kosztami zakupu energii. Wolumen dystrybuowanej energii spadł o 2 proc. rdr. Spółka wyjaśnia, że to efekt odejścia dużego odbiorcy z grupy A na własne źródło wytwórcze i mniejszego zużycia w grupie C w związku z warunkami pogodowymi (niższą rdr średnią temperaturą).

Energa poinformowała, że wdrożenie ustawy "o cenach energii w 2019 roku" nie miało negatywnego wpływu na wyniki segmentu Sprzedaży.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE