ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Analitycy rynku paliw: możliwy wzrost cen na stacjach
15.11.2019r. 15:58

W najbliższych dniach możemy zobaczyć wzrost cen na stacjach - wskazują analitycy e-petrol. BM Reflex podaje, że w najbliższych dniach będziemy mieli do czynienia z dalszym wzrostem średnich cen oleju i gazu na stacjach do 5 groszy na litrze.

Jak wskazał e-petrol, od miesiąca średnie ogólnopolskie ceny paliw stoją w miejscu jak zaczarowane. "Stabilizacji na krajowym rynku paliw sprzyja ograniczona zmienność na światowych giełdach naftowych, ale w najbliższych dniach możemy w końcu zobaczyć zmianę na pylonach stacji - niestety będzie to prawdopodobnie ruch w górę" - podali.

W detalicznej części rynku paliw najbliższe dni powinny przynieść wzrost kosztów tankowania oleju napędowego i autogazu. "Diesel drożeje w rafineriach i przy bardzo niskim poziomie marż detalistów ze sprzedaży tego paliwa spodziewamy się wzrostu cen oleju napędowego na stacjach, ale jego średnia cena utrzyma się poniżej poziomu 5 zł za litr. W przypadku autogazu kierowcy powinni znowu zacząć przyzwyczajać się do cen powyżej 2 zł za litr" - czytamy w komentarzu e-petrol.

BM Reflex wskazał, że po ubiegłotygodniowych podwyżkach cen benzyn na rynku hurtowym, w tym tygodniu notowaliśmy obniżki. Z kolei w przypadku diesla podwyżki, chociaż niewielkie, były kontynuowane. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych dniach będziemy mieli do czynienia z dalszym wzrostem średnich cen oleju i gazu na stacjach do 5 groszy na litrze.

Prognoza analityków e-petrol na nadchodzący tydzień zakłada, że benzyna 95-oktanowa będzie kosztować miedzy 4,90-5,01 zł za litr, diesel 4,93-5,02 zł/l natomiast autogaz od 1,99 do 2,05 zł za litr.
Analitycy BM Reflex zwrócili uwagę, że ceny ropy naftowej Brent drugi tydzień z rzędu kończą poniżej 63 dol za baryłkę. W piątek rano ropa Brent kosztowała 62,5 dolara. Wskazali, że czwartkowe dane Departamentu Energii USA na temat wzrostu zapasów ropy naftowej i kolejnego rekordu wydobycia ropa naftowej wyraźnie ograniczyły potencjał do dalszego wzrostu cen. "W odróżnieniu od danych API, Departament Energii USA poinformował o wzroście amerykańskich zapasów ropy naftowej o 2,2 mln baryłek do 449 mln baryłek. Produkcja ropy naftowej natomiast osiągnęła poziom 12,8 mln baryłek dziennie. Roczna skala wzrostu sięga obecnie 1 mln baryłek dziennie. Zgodnie z prognozami EIA w przyszłym roku tempo wzrostu produkcji spadnie do 0,4 mln baryłek dziennie" - podali.

BM Reflex wskazał ponadto, że sekretarz generalny OPEC w kuluarach konferencji APIPEC w Abu Zabi stwierdził, że rynek zbyt optymistycznie ocenia perspektywy wzrostu produkcji ropy z łupków, a zbyt pesymistycznie podchodzi do kwestii napięć handlowych na linii USA-Chiny. Dlatego też przełom w relacjach USA-Chiny może spowodować nieproporcjonalną reakcję wzrostową ze strony cen ropy naftowej. "Tymczasem Międzynarodowa Agencja Energii zrewidowała w dół o 0,1 mln baryłek dziennie do 1,2 mln baryłek dziennie prognozy tempa wzrostu światowej konsumpcji ropy naftowej w przyszłym roku" - czytamy w komunikacie biura.

Według e-patrol, brak wyraźnych zmian - tak najkrócej można podsumować aktualną sytuację na rynku międzynarodowym. "Wprawdzie dzieje się wiele, jednak cały czas wpływ rozmaitych czynników politycznych i plotek rynkowych na ceny ropy jest niewielki. Nadal w centrum uwagi pozostają toczące się między Chinami i USA negocjacje odnośnie konfliktu celnego i jakkolwiek nawet prezydent Trump zapewnia o swojej satysfakcji z postępów prac, to jednak konkluzji tego procesu nie widać i rynek chyba jest już tym stanem +nieco zmęczony+" - czytamy w komentarzu.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE