ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Prezes Taurona Wydobycie: nie ma planów zamykania kopalń
18.11.2019r. 05:57

Na temat trudnej sytuacji należących do Tauron kopalniach węgla kamiennego z prezesem spółki Tauron Wydobycie Tomaszem Cudnym, rozmawia "Rzeczpospolita".

Dziennika zwraca uwagę, że po trzech kwartałach segment wydobycia Taurona odnotował bardzo słabe wyniki. EBITDA była ujemna i wyniosła 262 mln zł, EBIT -676 mln zł, a przychody - 733 mln zł. Produkcja węgla handlowego spadła o 19 proc. do 2,94 mln ton.

Pytany przez "Rz" o przyczyny takiej sytuacji prezes Taurona Wydobycie wyjaśnia, że jest to efekt braku decyzji o restrukturyzacji oraz inwestycjach przed 2016 rokiem. Jak zaznacza, np. budowa szybu Grzegorz w Zakładzie Górniczym Sobieski jest spóźniona o pięć lat. Jednocześnie podkreśla on, że obecnie Grupa Tauron mierzy się wyzwaniem jakim jest nadrobienie wieloletnich zaległości inwestycyjnych w krótkim czasie.

Prezes w rozmowie z "Rz" zapewnia, że realizacja zaplanowanych inwestycji pozwoli na rentowne wydobycie węgla. Podkreśla on przy tym, że mimo ciężkiej obecnie sytuacji w planach nie ma zamykania kopalni.
- Grupa Tauron podjęła wysiłek, by górnicy w Libiążu, Brzeszczach i Jaworznie mieli pracę. Oczywiście poszukujemy inwestora dla Janiny, ale ważnym kryterium doboru kontrahenta jest zapewnienie stabilności płacy i pracy dla pracujących tam górników - mówi w rozmowie z dziennikiem prezes Taurona Wydobycie.

"Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że restrukturyzacja wymaga wsparcia ze strony społecznej, a w Tauronie Wydobycie doszło do konfliktu z jedną z organizacji związkowych. Związkowcy WZZ "Sierpień 80" w liście do Premiera alarmują, że kopalnie Tauron Wydobycie mogą stanąć przed perspektywą likwidacji i oczekują interwencji szefa rządu . Prezes odnosząc się do tego pisma stwierdził, że jego autorzy mijają się z prawdą i wprowadzają opinię publiczną w błąd. Jak podkreślił, inne działające w spółce związki "zdecydowanie sprzeciwiły się próbie narzucania tego typu narracji".

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE