ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Słowacy dopłacą do zakupu samochodów elektrycznych
19.11.2019r. 08:34

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, rząd Słowacji wprowadza nową edycję programu dopłat do zakupu samochodów elektrycznych, które zostaną uruchomione mniej więcej w tym samym czasie, kiedy ma ruszyć nabór wniosków o subsydia do zakupu takich pojazdów w naszym kraju.

W naszym kraju o dopłatę do zakupu samochodu elektrycznego będzie można ubiegać się od przyszłego miesiąca, kiedy ma zostać uruchomiony odpowiedni nabór.

Osoby fizyczne będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości 30 proc. ceny zakupu pojazdu elektrycznego lub pojazdu napędzanego wodorem. Przy czym kwota wsparcia dla pojazdu elektrycznego nie będzie mogła przekroczyć 37 500 zł, a dla pojazdu napędzanego wodorem 90 tys. zł.

Dofinansowaniem będzie mógł zostać objęty zakup pojazdu elektrycznego, którego cena nie przekracza 125 tys. zł, a w przypadku pojazdu wodorowego 300 tys. zł.

Również w przyszłym miesiącu nową edycję programu dopłat do zakupu samochodów elektrycznych wprowadzą Słowacy.

Słowackie ministerstwo gospodarki zdecydowało, że dopłaty obejmą samochody nie tylko z wyłącznie elektrycznym napędem, ale także hybrydy posiadające możliwość doładowania z gniazdka (tzw. plug-in).

Maksymalna wysokość dopłaty w przypadku samochodu elektrycznego wyniesie 8 tys. euro (w stosunku do 5 tys. euro wcześniej), a w przypadku hybrydy plug-in - 5 tys. euro.

W zakresie samochodów osobowych zdecydowano, że nie będzie stosowane dłużej kryterium maksymalnej dopłaty do 25 proc. kosztu zakupu. Wprowadzono natomiast maksymalną cenę samochodu na poziomie 50 tys. euro (w tej kwocie jest wliczony podatek VAT).
Nabór wniosków o dopłatę wystartuje oficjalnie 17 grudnia, przy czym internetowy system rejestracji kont przyszłych beneficjentów zostanie uruchomiony już 11 grudnia.

Nabór wniosków potrwa do wyczerpania budżetu, który wynosi 5 mln euro.

W przeciwieństwie do polskiego programu dopłat do zakupu samochodów elektrycznych, w którym nabór ma wystartować w przyszłym miesiącu i obejmie na razie jedynie osoby fizyczne, ze słowackiego programu mogą skorzystać różne podmioty, przy czym przedsiębiorców obejmą ograniczenia wynikające z zasad pomocy publicznej w Unii Europejskiej.

Według danych europejskiego stowarzyszenia przemysłu motoryzacyjnego ACEA, w pierwszych trzech kwartałach tego roku na Słowacji zarejestrowano 122 samochody z wyłącznie elektrycznym napędem w stosunku do 222 rejestracji takich pojazdów w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Natomiast w naszym kraju ACEA odnotowuje w tym czasie 1190 rejestracji samochodów elektrycznych wobec rejestracji 411 wykonanych w pierwszych trzech kwartałach 2018 r.

Z kolei w pierwszych trzech kwartałach br. na Słowacji zarejestrowano 144 hybryd typu plug-in w porównaniu do 736 rejestracji takich pojazdów wykonanych w tym czasie w Polsce.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: liczyk 20.11.2019r. 16:44
obywatele do tych państwa
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE