ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Prognozy dalszego wzrostu produkcji ropy naftowej z łupków w USA
19.11.2019r. 10:57

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Notowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień od spadkowego akcentu. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych (gatunek WTI) spadła z powrotem poniżej 57 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent zniżkowały wczoraj poniżej 63 USD za baryłkę i dzisiaj rano zbliżają się już do 62 USD za baryłkę. W przypadku obu gatunków ropy, z nadwyżką zniwelowany został wzrost z piątkowej sesji.

Jedną z przyczyn tak gwałtownej zmiany nastrojów jest powątpiewanie inwestorów w rychły kompromis USA i Chin. Optymizm z końcówki poprzedniego tygodnia okazał się przejściowy, a w kwestii ewentualnego porozumienia handlowego nadal niewiele wiadomo.

(600x400)Notowania ropy naftowej WTI - dane dzienne

Negatywny wpływ na ceny ropy naftowej miały także prognozy dalszego wzrostu produkcji ropy naftowej ze skał łupkowych w Stanach Zjednoczonych. Departament Energii w poniedziałek podał, że w grudniu wydobycie ropy z łupków wzrośnie o 49 tys. baryłek dziennie do poziomu 9,13 mln baryłek dziennie - co oznaczałoby kolejny historyczny rekord.

Zwyżka ta w dużej mierze ma wynikać ze wzrostu wydobycia ropy z formacji Permian Basin, które w grudniu ma wzrosnąć aż o 57 tys. baryłek dziennie do 4,73 mln baryłek dziennie. To najmniejsza dynamika wzrostów od lipca, ale i tak wystarczająco duża, aby przyćmić inne rejony wydobycia. Z kolei w formacji Bakken wydobycie ma wzrosnąć o 9 tys. baryłek dziennie do rekordowego 1,51 mln baryłek dziennie. Oznacza to oczywiście, że na pozostałych formacjach łupkowych bilans jest ujemny - spadki produkcji prognozowane są m.in. na formacjach Eagle Ford i Anadarko.

Kontynuacja wzrostu produkcji ropy naftowej ze skał łupkowych w Stanach Zjednoczonych sprawia, że kraj ten jest coraz poważniejszym konkurentem dla innych producentów surowca. Wczoraj pojawiły się informacje o spadku udziału OPEC w dostawach ropy do Indii do 73% w październiku br., co jest najgorszym wynikiem od co najmniej 2011 r. Ta zmiana wynika m.in. ze wzrostu zamówień na amerykańską ropę w Indiach.

(600x400)Notowania ropy naftowej Brent - dane dzienne

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE