ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W środę rozmowy płacowe w Polskiej Grupie Górniczej
19.11.2019r. 13:24

W środę wznowione zostaną zawieszone we wrześniu rozmowy płacowe w Polskiej Grupie Górniczej (PGG). Związkowcy oczekują, że w przyszłym roku wynagrodzenia blisko 42-tysięcznej załogi tej największej górniczej spółki wzrosną o 12 proc.

1 sierpnia związki zawodowe działające w PGG skierowały do zarządu spółki cztery postulaty dotyczące kształtowania płac w firmie w czwartym kwartale tego roku i w roku 2020. Domagały się m.in. przedłużenia zapisów porozumienia z kwietnia 2018 r. w sprawie dopłat do dniówek w wysokości od 18 do 32 zł, oraz wypłacenia górnikom rekompensaty za tegoroczne listopad i grudzień, kiedy mniej jest dni roboczych. Te dwa postulaty zostały spełnione, na podstawie zawartego 23 września porozumienia.

Ustalono wówczas, że postulat dotyczący wzrostu płac o 12 proc. w przyszłym roku, będzie dyskutowany po analizie wyników spółki po trzech kwartałach br. Kontynuowane będą także rozmowy dotyczące włączenia dopłat do dniówek do sumy, na podstawie której naliczane będą nagroda barbórkowa i tzw. czternasta pensja. Do rozmów w obu sprawach strony wrócą w środę. Początek spotkania w katowickiej siedzibie Polskiej Grupy Górniczej zaplanowano na 10. rano.

Podczas poprzedniej tury rozmów, 23 września, ustalono, że 10 grudnia br. załoga PGG otrzyma 860 zł brutto jednorazowej premii, co będzie kosztowało spółkę ok. 44 mln zł. Zarząd PGG zagwarantował także, że górnicy utrzymają w przyszłym roku przysługujące im obecnie dopłaty do przepracowanych dniówek w wysokości od 18 do 32 zł.

We wrześniowych rozmowach uczestniczył obecny wiceminister energii, a obecnie wiceszef resortu aktywów państwowych Adam Gawęda. Na razie nie wiadomo, czy weźmie on udział także w środowym spotkaniu, na co liczą związkowcy.

Zatrudniająca ok. 42 tys. osób PGG to największy krajowy producent węgla kamiennego. Ubiegłoroczny zysk spółki wyniósł 493 mln zł; zysk prognozowany jest również w tym roku, przy wielkości wydobycia węgla zbliżonej do 30 mln ton.
- Jeśli chodzi o włączenie dopłat do dniówek do sumy, na podstawie której naliczane będą nagroda barbórkowa i tzw. czternasta pensja, to możemy osiągnąć kompromis. Jeśli chodzi o podwyżki płac, to oczekujemy 12 proc. i będziemy czekać na odpowiedź zarządu - mówi przed środowymi, 20 listopada, rozmowami płacowymi w Polskiej Grupie Górniczej szef górniczej Solidarności Bogusław Hutek.

- Jeśli zarząd uzna, że spółki nie stać na podwyżki, tak jak było to powiedziane ostatnio, to sprawa będzie się toczyć według ścieżki wynikającej z ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Przedłuży to oczywiście negocjacje - stwierdza przewodniczący Hutek w rozmowie z portalem netTG.pl. Związkowiec przyznaje, że nie wie jak dokładnie wygląda sytuacja spółki i czy stać ją na podwyżki wynagrodzeń.

- Nawet jako członek zespołu monitorującego nie mam dostępu do wszystkich danych i powiem wprost, że nie wiem, czy spółkę, na to stać, czy nie. Mnie to nie interesuje, bo ja nie mam wpływu na to, kto rządzi spółką i kto jest dyrektorem danej kopalni. Jeżeli politycy utrzymywali na stanowiskach pewnych dyrektorów, a zakłady przez nich kierowane nie wydobywały węgla i pojawiły się w związku z tym problemy w PGG, to jest to teraz sprawa polityków, a nie moja, i niech oni się martwią, jak załatwić temat wynagrodzeń - ocenia przewodniczący, który dodaje, że wynagrodzenie w PGG są niezadowalające.

- Wiadomo, że PGG ma jedne z najniższych, jeśli nie najniższe wynagrodzenia wśród spółek węglowych i my tego tematu nie odpuścimy - zapowiada Hutek.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE