ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rosja i Francja krytykują USA za rezygnację ze specjalnych zezwoleń ws. Iranu
19.11.2019r. 21:44

Francja i Rosja sprzeciwiły się decyzji USA o wycofaniu specjalnych zezwoleń na współpracę nuklearną z Iranem, przedłużonych w październiku o 90 dni. Departament Stanu USA podjął tę decyzję w związku z pracami Teheranu w podziemnych zakładach w Fordo.

Zezwolenia Departamentu Stanu USA, które zgodnie z ostatnią decyzją Waszyngtonu mają wygasnąć już 15 grudnia, były odstępstwami od sankcji, które Stany Zjednoczone zaczęły stopniowo nakładać na Iran po wycofaniu się w maju 2018 roku z umowy nuklearnej. Zezwolenia te (ang. waivers) dopuszczały współpracę Wielkiej Brytanii, Chin, Francji i Rosji z Iranem w sferze pokojowego wykorzystania energii nuklearnej.

Ostatnie doniesienia o pracach Iranu w Fordo skłoniły jednak Biały Dom do rezygnacji z zezwoleń. "Ilość wzbogaconego uranu dozwolona dla największego na świecie sponsora terroru wynosi zero. Nie ma powodu, aby Iran wznowił prace nad uranem w tym utajnionym wcześniej miejscu" - oświadczył sekretarz stanu USA Mike Pompeo.

Decyzję tę kategorycznie potępiła Rosja, która uznała ją za naruszenie międzynarodowych zobowiązań USA. Rosyjski MSZ oświadczył, że Moskwa kontynuuje ścisłą współpracę z Iranem w zakresie działań Teheranu w zakładach podziemnych w Fordo.
Rozczarowanie postawą Waszyngtonu wyraziła Francja, która podobnie jak Rosja jest sygnatariuszem umowy nuklearnej z 2015 roku i jest najbardziej zaangażowana w próby ratowania tego porozumienia po wycofaniu się z niego USA. "Ubolewamy nad decyzją Stanów Zjednoczonych. Utrzymanie specjalnych zezwoleń ułatwiłoby prowadzenie projektów cywilnych w tym miejscu" - powiedziała rzeczniczka francuskiego MSZ Agnes von der Muhll, odnosząc się do Fordo.

USA przywróciły sankcje wobec Iranu w 2018 r., gdy prezydent Donald Trump wypowiedział porozumienie nuklearne z Teheranem, które trzy lata wcześniej zawarły z nim światowe mocarstwa (USA, Rosja, Chiny, Wielka Brytania, Francja i Niemcy). Miało ono na celu powstrzymanie irańskiego programu nuklearnego w zamian za zniesienie międzynarodowych sankcji.

Zakłady wzbogacania uranu w Fordo, około 180 km na południe od stolicy kraju, Teheranu, zgodnie z porozumieniem z 2015 roku, miały być przekształcone w ośrodek naukowo-techniczny z pozostawieniem tam pewnej liczby wirówek w celu wytwarzania stabilnych izotopów o cywilnym przeznaczeniu. Kilkanaście dni temu irańska agencja energii atomowej ogłosiła wznowienie wzbogacania uranu w tych zakładach.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE