ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

St. bryg. Paweł Frątczak: Nie ma tygodnia w Polsce, by jakiś sprzęt nie uszkodził gazociągu
05.12.2019r. 19:57

Nie ma tygodnia w Polsce, by podczas prowadzonych prac, dany sprzęt nie uszkodził gazociągu - powiedział w czwartek rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak, odnosząc się do tragedii, która wydarzyła się w Szczyrku.

W środę wieczorem w domu jednorodzinnym w Szczyrku doszło do wybuchu gazu. Pierwsze zgłoszenie napłynęło o godz. 18.26, a pierwsze jednostki były na miejscu dziesięć minut później. Do czwartkowego popołudnia w gruzach budynku znaleziono ciała ośmiorga osób: czworga dorosłych i czworga dzieci.

Polska Spółka Gazownictwa (PSG) poinformowała PAP w nocy ze środy na czwartek, że najbardziej prawdopodobną przyczyną katastrofy w Szczyrku (...) było uszkodzenie gazociągu średniego ciśnienia podczas robót wykonywanych przez firmę AQUA System. Przy czym roboty budowlane nie dotyczyły systemu gazowniczego, ani nie były wykonywane na zlecenie spółki gazownictwa. "Nie były także nadzorowane przez specjalistów gazownictwa" - wskazano.

PSG przekazała, że powołano komisję, która zbada bezpośrednią przyczynę uszkodzenia gazociągu.

Śledztwo ws. katastrofy wszczęła Prokuratura Okręgowa w Bielsku Białej. Przedmiotem postępowania jest zdarzenie zagrażające życiu i zdrowiu wielu osób oraz mieniu w wielkich rozmiarach. Prokuratura wstępnie przyjmuje, że powodem katastrofy było uszkodzenie gazociągu, w wyniku którego doszło do wycieku gazu, a następnie eksplozji i do pożaru.

"Najprawdopodobniej niezależnie od przyczyny, która zostanie ustalona przez policję i prokuraturę tutaj zawiódł czynnik ludzki. Niestety nagminnie są łamane przepisy i niezależnie od rodzaju tych prac, które są wykonywane, bardzo często zdarza się w Polsce, że nie ma określonej dokumentacji, nie ma określonych zgód" - powiedział na antenie TVP Info rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak.
Dodał, że nieprzestrzeganie tych praw bardzo często kończy się tragicznie. "Ja mogę tylko powiedzieć z własnego doświadczenia, że nie ma tygodnia w Polsce, gdzie podczas prowadzonych prac danego rodzaju, jakiś sprzęt nie uszkodził gazociągu. To jest bardzo niepokojące. Takie zdarzenia, do których doszło w Szczyrku, niestety zdarzają się jeszcze w dalszym ciągu zbyt często" - stwierdził Frątczak.

Podkreślił też, że katastrof budowlanych i pożarów w wyniku wybuchu gazu, gazu ziemnego, czy też propan-butanu w Polsce odnotowuje się co najmniej kilkadziesiąt.

Na antenie TVP Info odniósł się również do akcji ratowniczej. "Od samego początku, kiedy wpłynęło pierwsze zgłoszenie, na miejscu była bardzo duża liczba ratowników, niezbędna do prowadzenia skutecznej akcji ratowniczej. Niezależenie od tego, czy budynek był cały zawalony, czy były pewnego rodzaju ograniczenia, chociażby z uwagi na bardzo wąskie ulice, czy też spadającą temperaturę, był sprzęt, była grupa poszukiwawczo-ratownicza i była ogromna determinacja" - zaznaczył Frątczak.

"Polskie służby ratownicze są przygotowane do niesienia skutecznej pomocy" - podsumował rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Energetyk77 05.12.2019r. 21:11
Na Żeraniu budują blok gazowy aby dostarczał ciepło do Warszawy, a jak ktoś dowierci się do tego gazociągu, albo... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE