ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W Niemczech powstają niesubsydiowane elektrownie fotowoltaiczne
06.12.2019r. 09:31

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, Budowa niesubsydiowanych elektrowni fotowoltaicznych w naszej szerokości geograficznej to już nie kwestia przyszłości. To teraźniejszość - i to na rynku mającym znacznie niższe ceny energii w hurcie niż rynek polski.

Niemiecki deweloper farm fotowoltaicznych Enerparc oraz norweski koncern energetyczny Statkraft podpisały mającą obowiązywać przez 12 lat umowę na zakup energii (Power Purchase Agreement, PPA) z elektrowni fotowoltaicznych, które powstaną bez rządowych gwarancji sprzedaży energii zapewnionych w niemieckiej ustawie EEG.

Umowa obejmie zakup energii z pięciu naziemnych farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 52 MW. Budowa tych elektrowni rozpoczęła się w Bawarii latem tego roku i powinny osiągnąć status operacyjny wiosną przyszłego roku.

Na podstawie umowy Statkraft kupi w okresie od maja 2020 r. do grudnia 2031 r. w sumie około 600 GWh energii elektrycznej.

To jednak nie jedyne projekty elektrowni fotowoltaicznych, które powstają za naszą zachodnią granicą poza rządowymi gwarancjami sprzedaży energii.

Największa, niesubsydiowana elektrownia fotowoltaiczna w Niemczech - i jednocześnie jeden z największych w Europie tego rodzaju obiektów - powstaje koło Berlina.

Budowany przez niemiecki koncern energetyczny ENBW wielki park fotowoltaiczny Weesow-Willmersdorf o mocy 180 MW, na który złoży się w sumie około 465 tys. modułów fotowoltaicznych, ma wejść w fazę operacyjną jeszcze przed końcem przyszłego roku.
Dotąd największa w Europie niesubsydiowana elektrownia fotowoltaiczna została uruchomiona pod koniec ubiegłego roku w pobliżu Sewilli przez niemieckiego dewelopera Baywa. Całą energię, około 300 GWh rocznie, będzie przez 15 lat kupować Statkraft.

W ramach zapoczątkowanej w 2012 r. na rynku niemieckim tzw. wirtualnej elektrowni Statkraft kontroluję źródła OZE o mocy liczonej w gigawatach.

Statkraft optymalizuje wykorzystanie tych źródeł, odpowiadając na bieżące zapotrzebowanie na energię, korzystając m.in. z danych o popycie i podaży energii w systemie, ale także z prognoz meteorologicznych pozwalających przewidzieć poziom generacji z wiatraków czy paneli fotowoltaicznych.

W oparciu o zbierane informacje Statkraft może zdalnie wyłączyć daną instalację i ponownie uruchomić ją w czasie kilku sekund.

Włączając swoje instalacje do wirtualnej elektrowni, producenci energii odnawialnej nie muszą sprzedawać jej na własną rękę i brać na siebie ryzyka związanego z wahaniami podaży i popytu na energię.

Obecnie na wirtualną elektrownie składają się źródła o mocy około 12 GW, które są zarządzane zdalnie z centrum dyspozytorskiego w Dusseldorfie.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE