ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Koalicja Obywatelska pyta rząd o plany dotyczące polityki klimatycznej
11.12.2019r. 15:52

Koalicja Obywatelska oczekuje od premiera Mateusza Morawickiego, by wyjaśnił, jaki plan dot. polityki klimatycznej przedstawi na rozpoczynającym się w czwartek w Brukseli szczycie UE. Posłanki KO apelowały w środę w Sejmie do szefa rządu o "rozsądne decyzje dotyczące przyszłości Polek i Polaków".

W czwartek Brukseli rozpocznie się szczyt UE, którego głównym tematem będzie unijna polityka klimatyczna.

Posłanka KO Małgorzata Tracz (Zieloni) zaznaczyła na konferencji prasowej w Sejmie, że podczas czerwcowego szczytu UE Polska razem z Estonią, Czechami oraz Węgrami zablokowała ambitny cel polityki klimatycznej Unii, którym jest osiągniecie neutralności klimatycznej do 2050 r.

"Od tamtego czasu wiele się zmieniło. Czesi powołali +komisje węglową+, która ma zaplanować odejście od węgla. Estonia wycofała się z tej blokady i popiera teraz ambitną politykę klimatyczną. Węgry zadeklarowały, że do 2028 r. odejdą od węgla w wytwarzaniu energii. A my dalej nie wiemy, co planuje polski rząd" - podkreśliła posłanka.

Tracz zaznaczyła, że KO chciałaby wiedzieć, czy polski rząd poprze na najbliższym szczycie UE cel osiągnięcia przez kraje UE neutralności klimatycznej do 2050 roku. Dopytywała też, co "z Krajowym planem na rzecz energii i klimatu, który Polska miała znowelizować i do końca grudnia ponownie wysłać do Komisji Europejskiej". Posłanka chciałaby wiedzieć, czy w nowej wersji planu uwzględnione zostaną uwagi i zalecenia KE.

Pytała też, czy rząd znowelizował dokument "Polityka energetyczna Polski do 2040 r." mając na uwagę cel osiągnięcia celu neutralności klimatycznej przez UE do 2050 r. Dopytywała, czy prowadzone są obecnie rozmowy dotyczące planów odejścia od paliw kopalnych oraz ochrony klimatu. "Kolejne pytanie dotyczy tego, jak Polska chce zrealizować cel neutralności klimatycznej, w oparciu o jaki miks energetyczny i jakie narzędzia wsparcia dla źródeł odnawialnych" - mówiła Tracz.
Gabriela Lenartowicz (KO) nawiązała do przyjęcia w środę przez Komisję Europejską "Europejskiego Zielonego Ładu"; to projekt unijnej strategii, która ma doprowadzić Unię Europejską do neutralności klimatycznej w 2050 roku. Szczegóły strategii szefowa KE Ursula von der Leyen ma przedstawić jeszcze w środę w Parlamencie Europejskim. "Szefowa KE jasno określiła, że kraje, które będą się alienowały od tej polityki nie będą mogły liczyć na środki na transformację; obecnie wstępnie jest to 100 mld euro" - podkreśliła posłanka.

Monika Rosa (KO) apelowała do premiera Mateusza Morawieckiego i rządu o "rozsądne decyzje dotyczące przyszłości Polek i Polaków". Apelowała też do związków zawodowych, które - jak mówiła - mają obawy przed transformacją klimatyczną i osiągnieciem unijnego celu neutralności klimatycznej, by nie przeciwstawiały się tym procesom, mówiąc, że jest to szansa dla Polski. Przekonywała, że transformacja energetyczna "niesie ze sobą powstanie nowych, bezpiecznych miejsc pracy, niesie ze sobą nowoczesne technologie i innowacyjność, niesie bezpieczeństwo i miejsc pracy i kolejnych pokoleń".

Na rozpoczynającym się w czwartek w Brukseli szczycie UE szefowie państw i rządów będą próbowali osiągnąć porozumienie w sprawie zgody na cel neutralności klimatycznej w 2050 roku. Polska, jak wynika z nieoficjalnych informacji, domaga się szczegółowych zapisów dotyczących kompensacji, czyli wsparcia finansowego związanego z konieczną transformacją klimatyczną. Droga do neutralności klimatycznej będzie bowiem oznaczała przestawienie gospodarki na paliwa nieemisyjne, co z kolei oznacza zamykanie kopalń, czy wygaszanie pieców hutniczych, a w konsekwencji znikanie dziesiątek tysięcy miejsc pracy.

W projekcie wniosków na szczyt jest mowa o 100 mld euro, jakie mają być zmobilizowane w ramach Mechanizmu Sprawiedliwej Transformacji, jednak nie ma zapisów wskazujących na to skąd te środki i jak miałyby być dzielone. Dlatego - jak mówili dyplomaci w Brukseli - Polska domaga się bardziej szczegółowych zapisów. Cel Warszawy to zapewnienie, że pieniądze na transformację nie uszczuplą polityki spójności, czy polityki rolnej w następnych wieloletnich ramach finansowych. Rządowi zależy też na zapisach wskazujących na neutralność technologiczną, żeby nie wykluczać gazu, czy energetyki atomowej.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE