ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Uruchomiono gazociąg Balticconnector
12.12.2019r. 10:23

Gazociąg Balticconnector między Estonią a Finlandią został uruchomiony. Ceremonie z okazji oddania do użytku rurociągu odbyły się jednocześnie w Helsinkach w Finlandii i Paldiski w Estonii - czytamy w BizesAlert.pl.

Równoległe wydarzenia połączono z transmisją na żywo w duchu dobrej współpracy między tymi dwoma krajami Unii Europejskiej.

Honorowymi gośćmi wydarzenia byli prezydent Finlandii Sauli Niinistö i prezydent Estonii Kersti Kaljulaid, którzy uczestniczyli w ceremonii w swoich krajach. Wśród innych gości byli minister gospodarki w Finlandii Mika Lintilä, minister gospodarki i infrastruktury Estonii Taavi Aas oraz Klaus-Dieter Borchardt, zastępca dyrektora generalnego z Dyrekcji Energii Komisji Europejskiej.

Dwukierunkowy rurociąg Balticconnector był gotowy do eksploatacji w listopadzie, miesiąc przed terminem. Umożliwia on otwarcie rynków gazu w Finlandii i Estonii oraz integrację ich z resztą Europy od 1 stycznia 2020 roku. Rurociąg poprawia lokalną niezawodność operacyjną systemu gazowego i umożliwia zdecentralizowane dostaw gazu, a także wykorzystanie LNG i biogazu. Kurki z gazem zostały jednocześnie odkręcone na obu brzegach Zatoki Fińskiej podczas ceremonii otwarcia. Całkowita zdolność przesyłowa Balticconnector wynosi 2,6 mld m sześc. rocznie.
- To historyczny krok w integracji trzech krajowych rynków gazu w Europie na jednym na tak dużą skalę. Balticconnector umożliwia znacznie większą zmianę regionalnej polityki energetycznej, to więcej niż tylko rurociąg; umożliwia utworzenie jednolitego transgranicznego rynku gazu - powiedział Taavi Veskimägi, prezes zarządu Elering. 77-kilometrowy rurociąg podmorski między Inkoo i Paldiski jest zintegrowany z 21-kilometrowym rurociągiem lądowym w Finlandii i 55-kilometrowym w Estonii, łącząc gazociąg z systemami przesyłu gazu w obu krajach.

- Gdyby to było proste zadanie, takie połączenie byłoby stworzone już dawno temu. Ponieważ nie było to łatwe, składam najgorętsze gratulacje dla tych, którzy kierowali tym projektem. Teraz musimy zastanowić się, jak korzystać z nowego połączenia, aby każdy mógł z niego skorzystać, jednocześnie chroniąc środowisko - napisała na Facebooku prezydent Estonii Kersti Kaljulaid. Podczas ceremonii prezydent zasugerowała również, że w przyszłości przez rurociąg może przepłynąć coś innego niż gaz. - Wszyscy wiemy, że te rurociągi i sieci mogą również działać w transporcie wodoru i jestem prawie pewna, że stanie się to szybciej w regionie skandynawskim niż w pozostałej części Europy - powiedziała Kaljulaid.

Baltic Connector Oy był odpowiedzialny za projekt w Finlandii, a Elering za prace w Estonii. Morską częścią projektu zarządzały wspólnie obie firmy.
Unijny instrument "Łącząc Europę" sfinansował 75 procent z 250 mln euro całkowitej wartości projektu - przypomina BiznesAlert.pl.
ERR , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE