ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Węgierski rząd stawia warunki poparcia porozumienia klimatycznego UE
12.12.2019r. 13:03

Rząd Węgier oświadczył w czwartek, że stawia warunki udzielenia poparcia nowemu porozumieniu klimatycznemu UE. Oczekuje m.in. gwarancji, że wskutek porozumienia nie wzrosną ceny energii i żywności, a sprawcy największych zanieczyszczeń poniosą ich koszty.

"Węgry zgadzają się z ambitnymi celami wyznaczonymi przez UE, ale nie możemy podpisać czeku in blanco. Cele klimatyczne do 2050 roku nie mogą spowodować wzrostu cen żywności i energii" - mówił na konferencji prasowej w Budapeszcie minister kierujący kancelarią premiera Gergely Gulyas.

"Chcemy jasno powiedzieć, że sprawa klimatu jest jedną z najważniejszych w Europie i na świecie. (...) Węgry zgadzają się z celami klimatycznymi do 2030 roku i stopniowo spełniają wymagania, w przeciwieństwie np. do Francji czy Niemiec" - powiedział Gulyas.

Podkreślił, że Węgry zredukowały swoją emisję dwutlenku węgla o 1/3 od 1990 roku, choć miały jednocześnie duży wzrost gospodarczy, i również obecnie rozwijają gospodarkę bez wzrostu emisji gazów cieplarnianych; na Węgrzech emisja wynosząca 6,3 tony rocznie na głowę mieszkańca jest znacznie niższa niż ok. 11 ton w Niemczech i Holandii oraz 20 ton w USA.

Gulyas oświadczył, że Węgry mogą poprzeć porozumienie klimatyczne UE, jeśli większość jego kosztów poniosą kraje i firmy odpowiadające za największe zanieczyszczenia, jeśli wszyscy poprą jednakowe cele i będą przestrzegać podjętych zobowiązań, a także jeśli UE wesprze uboższych członków.
Minister dodał, że realizacja celu neutralności klimatycznej do 2050 roku kosztowałaby Węgry 50 bln forintów (165 mld euro), co oznacza 170 tys. forintów (516 euro) rocznie na mieszkańca. Zaznaczył, że węgierscy obywatele nie mogą na siebie wziąć takiego ciężaru i jest nie do przyjęcia, aby to mieszkańcy Europy płacili za emisje prywatnych firm.

Gulyas podkreślił, że bez energii nuklearnej nie da się osiągnąć neutralności klimatycznej.

W środę Komisja Europejska przyjęła Europejski Zielony Ład, czyli projekt unijnej strategii, która ma doprowadzić UE do neutralności klimatycznej w 2050 roku. W czerwcu Polska, Czechy, Węgry i Estonia zablokowały zapisy w tej sprawie. Premier Mateusz Morawiecki tłumaczył wówczas, że nie mógł się na nie zgodzić bez wyliczeń, ile będzie kosztowała transformacja energetyczna.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE