ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Analitycy: strategia Enei neutralna
13.12.2019r. 09:27 13.12.2019r. 08:42

Grupa Enea zakłada w nowej strategii m.in. transformację aktywów wytwórczych w oparciu o źródła zero- i niskoemisyjne. Analitycy oceniają, że rynek może odebrać nową strategię neutralnie.

"Spółka sugerowała wcześniej więcej inwestycji w segmencie dystrybucji i w segmencie odnawialnych źródeł energii, więc zaskoczeń w nowej strategii nie ma - komentuje Bartłomiej Kubicki z Societe Generale i zaznacza, że nie zostało jednak doprecyzowane w co spółka chciałaby inwestować, w jakiego typu źródła.

Analityki Societe Generale zwraca też uwagę na CAPEX, jak ocenia średnio 3,6 mld zł rocznie, to dość dużo. "Zastanawiałbym się, czy da się to wydać. W samej dystrybucji jest skok wydatków z ok. 1 mld zł do 1,6 mld zł rocznie. Pytanie, czy regulator na to pozwoli" - mówi.

Kubicki odnosi się też do planowanego wzrostu wyniku EBITDA.

"Wzrost EBITDA w 2025 r. o 35 proc. jest trochę powyżej moich oczekiwań, ale może być to związane z nowymi mocami i nowymi biznesami, o którym spółka wspomina, nie podając szczegółów. W 2030 r. ten wzrost wydaje się mały, ale trzeba pamiętać, że spółka będzie od 2026 r. dostawać mniej z rynku mocy" - komentuje
"Kierunek inwestycji Enei wydaje się właściwy. Myślę jednak, że rynek przyjmie to neutralnie" - podsumowuje Kubicki.

Również Robert Maj Ipopema Securities uważa, że strategia może być postrzegana przez rynek raczej neutralnie. Dodaje on przy tym, że strategie spółek państwowych nie są traktowane poważnie, a tym bardziej strategie spółek energetycznych m.in. z uwagi na dużą rotację w zarządach.

Zwraca on też uwagę, że zakładany CAPEX na poziomie 64 mld zł do 2035 r. jest dość duży, większy niż to co spółka wydaje teraz i powstaje pytanie, jak miałyby się zmieścić jeszcze dywidendy. Analityk Ipopema Securities podkreśla również, że w strategii nie ma też słowa o Ostrołęce C, choć jest zakładany pokaźny wzrost mocy.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE