ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Szef MSZ Węgier rozmawiał w Moskwie między innymi o Tureckim Potoku
13.12.2019r. 13:13

Szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto porozumiał się w piątek w Moskwie m.in. o Tureckim Potoku, który uznał za najbardziej realny sposób dywersyfikacji dostaw surowców energetycznych.

Agencja TASS poinformowała, że Szijjarto uznał gazociąg Turecki Potok za najbardziej realny sposób dywersyfikacji dostaw nośników energetycznych na Węgry.

"Zależy nam obecnie na dywersyfikacji naszych źródeł oraz szlaków dostaw źródeł energii. Najbardziej realny scenariusz dywersyfikacji szlaków dostaw to Turecki Potok" - zacytował TASS węgierskiego ministra.

Szijjarto wyraził przy tym nadzieję, że bułgarski odcinek gazociągu zostanie wybudowany zgodnie z planem.

Na początku grudnia prezydent Wladimir Putin zarzucił Bułgarii, że celowo opóźnia budowę Tureckiego Potoku na swoim terytorium, i ostrzegł, że Rosja może znaleźć alternatywne warianty dostaw gazu na południe Europy. Bułgarski premier Bojko Borisow oświadczył wtedy, że Bułgaria szuka dróg rzeczywistej dywersyfikacji dostaw gazu.

"Mamy nadzieję, że pod koniec 2021 r. 9,8 mld m sześc. gazu będzie docierać na Węgry z kierunku południowego" - powiedział Szijjarto.

Zużycie gazu na Węgrzech wynosi około 10 mld metrów sześciennych rocznie. Dostawcą tego surowca na Węgry jest Rosja.
Agencja TASS zapytała też Szijjarto, czy mają podstawę przypuszczenia, że Węgry mogą zechcieć wystąpić z UE.

"Oczywiście nie chcemy występować z UE. Zależy nam na silnej Unii. Uważamy, ze silna UE powinna się opierać na silnych państwach członkowskich. Aby stała się znów silna, uczestniczymy w debatach o jej przyszłości" - zapewnił Szijjarto.

Tematem rozmów była też współpraca obu krajów w dziedzinie badania kosmosu i technologii kosmicznych.

"Jako jeden z najważniejszych celów węgiersko-rosyjskiej współpracy w dziedzinie badania kosmosu i technologii kosmicznych wspólnie wytyczyliśmy rozpoczęcie przez węgierskiego kosmonautę-naukowca pracy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej do 2024-25 roku. Niezwłocznie rozpoczniemy niezbędny do tego proces selekcji i szkolenia" - powiedział Szijjarto węgierskiej agencji MTI.

Minister spotkał się w Moskwie z prezesem państwowej korporacji Roskosmos Dmitrijem Rogozinem.

Według niego cel jest taki, by węgierski kosmonauta przez 3-6 miesięcy prowadził na Międzynarodowej Stacjo Kosmicznej badania przy użyciu narzędzi wykonanych z węgierskim udziałem.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE