ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Powstała pierwsza w Polsce zielona wyspa energetyczna
07.01.2020r. 08:37

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, to kompleks pałacowo-parkowy z Sanktuarium św. Jacka w Kamieniu Śląskim na Opolszczyźnie. Składający się z 7 obiektów ośrodek jest niemal w całości samowystarczalny energetycznie. Udało się to osiągnąć dzięki instalacji OZE i budowie magazynu energii.

W Kamieniu Śląskim zastosowano rozwiązania, które są pionierskie w skali kraju. Zainstalowano tam m.in. pierwsze w Polsce kotłownie oparte na autorskich, innowacyjnych rozwiązaniach z zastosowaniem technologii pomp ciepła i układów solarnych, nowoczesne magazyny ciepłej wody z wymiennikami ciepła, nowoczesną oczyszczalnię ścieków z zastosowaniem obiegu zamkniętego, wykorzystującego oczyszczone ścieki do nawadniania terenów zielonych.

Innowacyjność zamontowanego w ośrodku układu pomp ciepła polega na tym, że są one zainstalowane szeregowo, co zwiększa temperaturę wyjściową i ich moc. Ciepło magazynuje się w termicznych magazynach energii, a temperatura wyjściowa podgrzanej wody osiąga ok 80 stopni Celsjusza, a nie około 40 st. C, jak w przypadku pojedynczych pomp ciepła. Woda ta nie leci jednak z kranu, a służy do podgrzewania wody bieżącej. Jej wysoka temperatura pozwala na zmniejszenie mocy potrzebnej do jej ogrzania, a co za tym idzie do oszczędności energii.

Energia, którą zużywa kompleks, niemal całkowicie pochodzi ze źródeł odnawialnych. Zamontowano w nim panele fotowoltaiczne i wiatrak. Łączna moc instalacji fotowoltaicznej wynosi 500 kWp i składa się na nią 1562 modułów PV.

Z kolei pionowa turbina wiatrowa ma moc 2,8 kW. Jej zadaniem jest wsparcie znajdującego się w ośrodku pierwszego w Polsce magazynu energii. Wiatrak zaopatruje w energię pompy ciepła nocą, wtedy, kiedy nie wytwarzają jej panele słoneczne, a te schładzają lub grzeją magazyn energii, tak aby zapewnić odpowiednią temperaturę umieszczonych w nim bateriom.

Magazyn oparty jest na technologii litowo-jonowej. Posiada pojemność 670 kWh, a jego moc naładowania i rozładowania to 300 kVA. Tak jak i inne instalacje w ośrodku również i on został zaprojektowany w sposób pozwalający maksymalnie wykorzystać to co generują OZE.

Kompleks w miesiącach letnich i przejściowych ma być właściwie całkowicie samowystarczalny energetycznie i nawet oddawać część niezużytej energii do sieci, bo magazyn nie będzie w stanie przechować całego wolumenu. W miesiącach zimowych dzięki magazynowi w ciągu dnia, czyli w godzinach szczytowych, kiedy ceny energii pochodzącej z sieci będą wysokie, ośrodek ma być nadal samowystarczalny, pobierając zgromadzoną w nim energię, jeśli OZE nie będzie wytwarzać na bieżąco wystarczającej ilości.

Magazyn ma być w razie potrzeby doładowywany energią sieciową, ale tylko w nocy, czyli poza godzinami szczytowymi, co znacznie obniży koszty, dzięki niższej taryfie w porze nocnej.
Dodatkowo magazyn ma pełnić funkcję tzw. peak shaving, pilnując, aby limit mocy zawarty w umowie z operatorem nie został przekroczony. Magazyn ma przechować około 70-80 proc. energii wytwarzanej przez ośrodek zimą. W miesiącach letnich jeszcze mniej, dlatego będzie rozbudowywany, tak aby mógł zmagazynować cały wolumen.

Fakt, że magazyn znajduje się w ośrodku, przyczynia się do oszczędności energii także, ze względu na to, że nie traci się jej na tzw. stratach przepływu, które mogą dochodzić do 20 proc., gdyby trzeba ją dostarczać na większe odległości.

W miesiącach letnich ośrodek ma polegać całkowicie na energii wytworzonej przez OZE, w przejściowych, czyli jesienią i zimą zielona energia ma stanowić około 90 proc. konsumpcji, a w miesiącach zimowych ma wystarczać jej na pokrycie ok. 70-80 proc. zapotrzebowania.

Już niebawem system zarządzania energią ma zostać całkowicie zautomatyzowany, co oznacza, że będzie można sterować znajdującym się na terenie ośrodka urządzeniami elektrycznymi zdalnie z każdego miejsca na świecie, jedynie za pomocą telefonu komórkowego. Automatyka będzie także zbierać dane o przepływach energii w budynkach, co pozwoli optymalizować ich współpracę z magazynem energii.

Ośrodek postawił też na elekromobilność i zdecydował się zbudować jedną ogólnodostępną stację szybkiego ładowania do aut elektrycznych o łącznej mocy 100 kW i dwie stacje ładowania o mocy 22 kW każda. Tę pierwszą można rozbudować do mocy 300 kW. Energia zasilająca stacje pochodzi z paneli słonecznych. Dodatkowo postawiono również punkt ładowania rowerów elektrycznych, bo ośrodek zakupił też 6 takich jednośladów, po to by mogli je wypożyczać klienci.

Inwestycja powstała w zaledwie siedem miesięcy. Pomysł na stworzenie samowystarczalnego energetycznie kompleksu zrodził się w marcu 2019 roku, a do użytku oddano ją we wrześniu ub.r.

Wykonawcą była firma MEB Group, która specjalizuje się w dostarczaniu rozwiązań w dziedzinie czystej energii. Inwestorem jest Instytut Naukowo-Badawczy Księdza Sebastiana Kneippa, Zespół Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy Sebastianeum Silesiacum w Kamieniu Śląskim. Inwestycja dostała dofinansowanie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Eko 07.01.2020r. 08:55
A kto płaci za 'innowacyjność" polegającą na instalacji pomp ciepła szeregowo. Że ci inżynierowie przez... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE