ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Emilewicz: w pierwszym półroczu nowelizacja ustawy odległościowej
16.01.2020r. 12:25 16.01.2020r. 11:30

W ciągu pierwszego półrocza będziemy gotowi z nowelizacją ustawy odległościowej - zadeklarowała w czwartek minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Dodała, że nowe przepisy powinny wejść w życie od 1 stycznia 2021 r.

"Robimy przegląd najlepszych praktyk, jakie obowiązują (w tym zakresie - PAP) w UE" - powiedziała w czwartek dziennikarzom szefowa MR. Dodała, że resort chce "liberalizować (ustawę odległościową - PAP), ale z bardzo mocnym uwzględnieniem głosu wspólnoty lokalnej w procesie decyzyjnym".

Emilewicz zapowiedziała, że nowe przepisy "będą przygotowane w ciągu pierwszego półrocza". "Będziemy ją szeroko konsultować społecznie; chcielibyśmy, żeby nowa ustawa weszła w życie od 1 stycznia 2021 r." - podkreśliła.

Minister przypomniała, że odbyło się już pierwsze spotkanie międzyresortowego zespołu ułatwień w energetyce prosumenckiej, na którym, jak mówiła, "przedstawiliśmy katalog tematów, którymi chcemy się zająć w tym roku". "Jednym z nich jest właśnie liberalizacja ustawy odległościowej w zakresie energetyki wiatrowej na lądzie" - zaznaczyła.
Inne obszary, którymi ma się zająć resort to: rozszerzenie statutu prosumenta o wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie mieszkaniowe, budynki wielorodzinne oraz ułatwienia w zakresie produkcji biogazu.

W lipcu 2016 r. weszły w życie przepisy ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, tzw. ustawa wiatrakowa. Zgodnie z nią wiatraki mogą być stawiane w nie mniejszej niż 10-krotność ich wysokości odległości od domów. W praktyce jest to 1,5-2 km. Ta sama odległość ma być zachowana przy budowie nowych wiatraków przy granicach m.in. parków narodowych, rezerwatów, parków krajobrazowych, obszarów Natura 2000.

Jak szacują eksperci z polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej wyłączyło to spod inwestycji ok. 99 proc. powierzchni Polski.

Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: Adam 16.01.2020r. 21:23
Powinno zakazać się ustawowo instalacji elektrowni wiatrowych i wiatraków prądotwórczych na ziemi i w powietrzu. Jest to szkodliwe dla zdrowia i przyrody.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: xyz 17.01.2020r. 08:33
to zupełnie, jak z rozmnażaniem. też bym zakazał.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: antymonopol 17.01.2020r. 13:20
To jest oczywista oczywistość że kury przestają nieść jaja a krowy dawać mleko.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Troll 17.01.2020r. 14:07
Dają, ale kwaśne
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE