ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

MR: za problemy branży hutniczej w Polsce odpowiedzialne są czynniki globalne
16.01.2020r. 14:00

Za trudną sytuację polskiej branży hutniczej odpowiada szereg czynników globalnych - poinformował wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur, przedstawiając w czwartek w Senacie informację Prezesa Rady Ministrów na temat stanu polskiego hutnictwa. Jak przyznał wśród przyczyn problemów jest też niekorzystny miks energetyczny w Polsce.

Wśród tych niekorzystnych czynników Mazur wymienił spadek zamówień w branży motoryzacyjnej, szacowany nawet na 20 proc., co wpłynęło na wyniki hut, dostarczających stali.

Drugim czynnikiem - zgodnie z informacją - jest wojna handlowa USA-Chiny; przede wszystkim wprowadzenie przez USA ceł na importowaną stal. "Efekt był taki, że część produkcji stali spoza UE, która miała trafić do USA, trafiła do Europy, co automatycznie wpłynęło na wyniki całej branży w Unii" - wyjaśnił Mazur. Przypomniał, że wyniki branży hutniczej w UE spadły w 2019 r. o 4 proc.

Jako trzecią przyczynę wiceminister wskazał niekorzystny polski miks energetyczny, który jest oparty głównie na węglu. "Wiemy, że to systemowy problem całej branży energochłonnej w Polsce" - zaznaczył. Mazur przypomniał, że od połowy 2017 r. do końca 2019 r. uprawnienia do emisji CO2 zdrożały o 460 proc. "Przełożyło się to na ceny energii w Polsce ze względu że to, że polska energetyka opiera się ciągle na węglu" - wskazał.

Jak podkreślał wiceminister rozwoju, ze względu na politykę klimatyczną UE ceny energii w Polce są coraz mniej konkurencyjne wobec cen w innych krajach. Zauważył, że na rynku hurtowym energii ceny w Polsce są o 19 proc. wyższe niż w Niemczech, o 20 proc. wyższe niż w Czechach i 16 proc. wyższe niż na Słowacji. "To pokazuje wyzwania stojące przed przemysłem energochłonnym" - ocenił.
Mazur dodał, na wygaszenie przez koncern Arcelor Mittal wielkiego pieca w Nowej Hucie wpłynęły więc trzy okoliczności o charakterze globalnym.

Wiceminister podkreślał, że mimo iż znajdujące się w Polsce huty należą do globalnych koncernów, to dla rządu kwestia przyszłości branży hutniczej ma ogromne znaczenie. "Chcemy prowadzić taką politykę, aby ten przemysł w Polsce pozostał, mimo że jest prywatny. (...) Bez hutnictwa nie ma reindustrializacji" - mówił. Dlatego - jak podkreślał - rząd chce prowadzić politykę, dzięki której przemysł hutniczy w Polsce będzie bardziej neutralny klimatycznie, zgodnie z polityką UE.

Wracając do kwestii wielkiego pieca w Nowej Hucie, Mazur stwierdził, że rząd zachowuje w tej sprawie spokój, ponieważ do takiej sytuacji doszło też w 2010 r., a potem, gdy poprawiła się koniunktura piec został uruchomiony ponownie. Natomiast w dłuższym terminie - wskazywał wiceminister - rząd powinien stosować wobec stalowego koncernu zachęty, by tworzył on produkty wysokomarżowe i aby produkcja była jak najmniej emisyjna. Jak dodał Ministerstwo Rozwoju pracuje nad regulacjami, przewidującymi stosowanie w budownictwie stali wyższej jakości, co powinno dać impuls popytowy dla wysokomarżowych produktów hutniczych. Zaznaczył, że aby obniżać udział węgla w produkcji energii Polska potrzebuje rozwoju OZE i ostatnie działania rządu i regulacje rozwój ten przyspieszają.

Mazur ocenił też, że graniczny podatek węglowy, o którym mówi od niedawna KE ,jest systemowym rozwiązaniem, wyrównującym szanse między proklimatyczną Europą a np. Dalekim Wschodem, gdzie nie ma klimatycznych priorytetów. "Jako Ministerstwo Rozwoju aktywnie bierzemy udział w pracach nad tym podatkiem, bo uważamy, że jakiegoś typu mechanizm z wyrównywaniem szans musi być wprowadzony" - dodał wiceminister.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: XYZ 16.01.2020r. 14:42
clu sprawy "w Polsce huty należą do globalnych koncernów" Balcerowicz szkodnik.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: cyborg 17.01.2020r. 09:15
Odnosząc się do tytułowej tezy - to jest półprawda; całą kadencję parlamentarną zajęło rządowi przygotowanie projektu... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE