ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Największy na świecie fundusz inwestycyjny zrywa z węglem
17.01.2020r. 08:03

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, mowa o amerykańskim Black Rock, operującym w 30 krajach świata, posiadającym klientów aż w 100 i w 1988 roku powołanym do życia i zarządzanym przez Larry Finka.

Fink zadeklarował, że jego firma nie będzie już wspierać inwestycji opartych na paliwach kopalnych, a swoją decyzję motywuje zmianami klimatycznymi, które jego zdaniem zmieniły rzeczywistość rynkową. Black Rock ma więc zacząć inwestować w projekty opierające się o zasadę zrównoważonego rozwoju.

W swoim liście do dyrektorów poszczególnych oddziałów BlackRock, Larry Fink, pisze, że kryzys klimatyczny zmienia sposób, w jaki inwestorzy postrzegają długoterminowe perspektywy firm. - Świadomość szybko się zmienia i uważam, że jesteśmy na skraju fundamentalnych zmian w świecie finansów - pisze Fink.

Biznesmen przyznaje, że rynki finansowe wolniej reagują na zagrożenie dla wzrostu gospodarczego i dobrobytu wywołane kryzysem klimatycznym niż protestujący, przeciwko bierności rządów aktywiści.

BlackRock, który zarządza aktywami o wartości 6,9 mld dolarów, w tym ogromnymi udziałami największych producentów ropy naftowej, takich jak BP, Shell i ExxonMobil, został oskarżony o hipokryzję przez działaczy proekologicznych za to, że podczas głosowań akcjonariuszy regularnie sprzeciwiał się ich wnioskom wzywającym do podjęcia działań w sprawie zmian klimatycznych.
Chociaż część środowisk proekologicznych przyjęło tę decyzję z zadowoleniem, to przedstawiciele Extinction Rebellion uważają, że nie będzie ona miała większego znaczenia dla ochrony klimatu, a największe firmy wydobywające paliwa kopalne nadal będą mu szkodzić swoimi działaniami.

Aktywiści organizacji zwracają uwagę, że BlackRock jest silnie zaangażowane w inwestycje w paliwa kopalne i jest największym na świecie funduszem inwestycyjnym wspierającym firmy, które niszczą amazoński las deszczowy i naruszają prawa zamieszkującej go rdzennej ludności.

Z kolei w oświadczeniu finansowego potentata czytamy, że BlackRock nie uważa się za biernego obserwatora zmian klimatycznych i chce aktywnie uczestniczyć w transformacji energetycznej, za którą poczuwa się do odpowiedzialności, jako funduszy inwestycyjny.

Fink upublicznił swój list zaledwie kilka dni po tym, jak Black Rock dołączył do grona Climate Action 100+, silnej grupy wpływów zarządzającej dużymi aktywami, która wezwała największych emitentów do ścięcia emisji w odpowiedzi na kryzys klimatyczny.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: znaffca 17.01.2020r. 10:15
Coś podobnego... Nie wejdzie w Ostrołękę?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Wujo 17.01.2020r. 11:20
Kapnęli się, ze się na tym da zarobić, a fossile są już "unsustainable". Hipokryzja jak zwykle, ale... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE