ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Gawęda: powstanie centralny magazyn węgla energetycznego
17.01.2020r. 13:24

W ciągu kilku dni powinien powstać centralny magazyn rezerw węgla energetycznego, do którego mają trafiać nadwyżki, tak by nie powodować zastoju w kopalniach - poinformował w piątek wiceminister aktywów państwowych Adam Gawęda. Dodał, że zapasy węgla w kopalniach przekraczają 3 mln ton.

"Sytuacja w polskich kopalniach jest stabilna. Ministerstwo Aktywów Państwowych podjęło działania, by we wszystkich kopalniach odblokować zapasy, tak by można było prowadzić bezpieczną działalność, wydobycie" - przekazał wiceminister na piątkowej konferencji prasowej.

Gawęda poinformował, że trwają rozmowy ze spółkami wydobywczymi i energetycznymi na temat stworzenia centralnego magazynu węgla energetycznego, który ma zaspokoić potrzeby energetyki, a także umożliwić dalsze wydobycie węgla przez kopalnie.

Pytany przez dziennikarzy, kiedy miałby on powstać, odpowiedział, że ma się to wydarzyć "w najbliższym czasie, kilku dni". Dodał, że miałby on zmagazynować ok. 1 mln to węgla.

Gawęda poinformował, że obecnie zapasy węgla w kopalniach przekraczają 3 mln ton, a w energetyce ok. 1 mln ton. Zwrócił uwagę, że wynika to m.in. z ciepłej zimy.

Wiceminister dodał, że w porównaniu do 2018 roku istotnie zmniejszył się import węgla w 2019 roku (o blisko 3 mln ton).
Ministerstwo odpowiadając na interpretację poselską niedawno informowało, że od stycznia do września 2019 r. Polska sprowadziła 8 mln ton węgla z Rosji. Dodano, że w tym samym okresie import węgla kamiennego ogółem wyniósł 12,3 mln ton, a krajowe wydobycie to 46 mln ton.

Gawęda dodał w rozmowie z dziennikarzami, że decyzja w sprawie ewentualnej zmiany projektu budowy elektrowni w Ostrołęce, jeśli miałaby zostać podjęta, to powinna zapaść jak najszybciej.

"Czy nastąpią zmiany, to się okaże po uzgodnieniach inwestorów (...) Inwestycja jest realizowana. Ewentualna zmiana projektu, jeśli miałaby nastąpić warunkowana jest tym, że inwestycja trwa. W związku z tym decyzja musiałaby być podjęta jak najszybciej" - powiedział wiceminister.


Dodaj nowy Komentarze ( 13 )

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: Eko 20.01.2020r. 11:54
Kapitalizm tak, ale nie dziki. Już takiego bezwzględnego kapitalizmu mieliśmy dosyć za Balcerowicza. Wszędzie państwo od USA, przez Chiny do Brazylii interweniuje i łagodzi fale nadprodukcji oraz braków. W Polsce prezes Dyzma poprzez Bank Zbożowy uratował wiele gospodarstw rolnych od bankructwa.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Cyfral 20.01.2020r. 13:12
Produkcja zboża zależna jest od pogody.
Jeśli w przyszłości nasze kopalnie nie nadążą z wydobyciem, to można zaimportować tańszy(!) węgiel z Rosji, Australii, czy RPA.
Centralny Magazyn Węgla to kolejny sposób subsydiowania górnictwa. Jeśli energetyka będzie od niego odbierać węgiel, to składowiska na kopalniach znowu będą rosły.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: znaffca 23.01.2020r. 12:52
Zakładam, że żartujesz. Bo jeśli nie, to znaczy, że masz problem z oceną rzeczywistości.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE