ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Amerykańskie LNG wypiera z Europy rosyjski gaz
22.01.2020r. 06:06

Zaostrza się konkurencja na europejskim rynku gazu. Rosja utrzymuje stabilną pozycję dostawcy, ale to amerykańskie firmy eksportujące LNG zanotowały największe przyrosty sprzedaży. Spadły natomiast wolumeny dostaw gazu rurociągami z Norwegii i Algierii - czytamy w BiznesAlert.pl.

W 2019 roku łączny import gazu do Unii Europejskiej wyniósł 422,6 mld m sześc., co stanowi wzrost o 8 procent w porównaniu do 2018 roku.

Udział rosyjskiego państwowego Gazpromu i prywatnego Nowateku w europejskim rynku gazu w 2019 roku wyniósł 47,5 procent, co oznacza wzrost o 0,7 procent w stosunku do 2018 roku - pokazują dane szacunkowe za 2019 rok, opublikowane przez dziennik Kommiersant.

Gazprom, według wstępnych szacunków, wyeksportował 180 mld m sześc. gazu. Jest to o 1,7 procent więcej niż w 2018 roku. Efekt wzrostu osiągnął głównie dzięki sprzedaży gazu na elektronicznej platformie transakcyjnej, na której oferował konkurencyjne ceny w stosunku do umów długoterminowych. Udział Gazpromu w rynku gazowym UE spadł jednak z 45 procent w 2018 do 42,5 procent w następnym roku.

Dostawy LNG z terminala Jamał LNG do Unii Europejskiej, według danych Eurostat, wyniosły 20,8 mld m sześc. w 2019 roku i były ponad 300 procent większe niż w 2018 roku.
Według szacunków, dostawy norweskiego gazu na rynek UE spadły o 6,3 procent, do 119,2 mld m sześc. O 25 procent spadły również dostawy gazu z Algierii do 32,5 mld m sześc.

Dostawy LNG do Unii Europejskiej zanotowały wzrost o 87 procent do 76 mln ton lub 106 mld m sześc. Największym dostawcą LNG do UE jest Katar, który zwiększył swoją sprzedaż o 48 procent do 29,5 mld m sześc. Na drugim miejscu znalazł się rosyjski Nowatek, a na trzecim dostawcy LNG ze Stanów Zjednoczonych, którzy wyeksportowali gaz o wolumenie 17,5 mld m sześc. Udział LNG z USA wzrósł pięciokrotnie w 2019 roku.

Przewiduje się, że 2020 rok będzie rekordowym pod względem wzrostu udziału amerykańskich producentów w eksporcie gazu na rynek Wspólnoty. Moce europejskich terminali LNG wciąż pozostają w dużej mierze niewykorzystane, ponieważ ich zeszłoroczne, uśrednione wykorzystanie było na poziomie 48 procent. Wśród najbardziej wykorzystywanych terminali LNG w Europie jest polski zakład regazyfikacyjny w Świnoujściu, poziom obciążenia wyniósł ok. 70 procent w 2019 roku. Według prognoz ISE, wykorzystanie terminalu LNG w Świnoujściu ma wzrosnąć do 85 procent nominalnej zdolności regazyfikacyjnej w 2020 roku.
Kommiersant , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: jerlat 23.01.2020r. 12:36
W tytule amerykański LNG wypiera gaz rosyjski, a w treści informacja, iż udział rosyjskiego gazu (Gazprom + Nowatek)... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE