ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Komentarz do danych ENTSO-E o produkcji energii elektrycznej w poszczególnych miesiącach 2019 roku i w styczniu br.
07.02.2020r. 09:25

Grzegorz Wiśniewski, Instytut Energetyki Odnawialnej
W 2019 roku UE miała niemal trzykrotnie wyższy udział energii elektrycznej z OZE w produkcji energii niż Polska z udziałem wynoszącym jedynie 12,7 proc.. Najnowsze dane ENTSO-E potwierdzają stabilną produkcję energii z OZE w ub. roku, średnio na poziomie 1,6 TWh/miesiąc, z wahaniami w poszczególnych miesiącach od ok. 0,8 TWh w sierpniu ub.r. do 2,2 TWh w styczniu br.

Zmiany nie wynikały bynajmniej z przyłączania nowych (ujętych w statystyce ENTSO-E) źródeł do sieci, ale ze zmiany warunków ich pracy. Już od dłuższego czasu dają się zauważyć dwa trendy spowodowane zmianami klimatycznymi: stopniowy spadku produktywności energetyki wodnej i powolny wzrost produktywności energetyki wiatrowej. Te dwa zjawiska skutkują pogłębiającą się doliną produkcji energii z OZE w miesiącach maj-październik i wypiętrzaniem zielonej generacji w miesiącach listopad-marzec. Dodatkowo w suche i gorące lata spada produkcja energii z węgla i rośnie import zielonej energii, choć na to coraz większy wpływ mają czynniki ekonomiczne, a nie bilansowe. Nietrudno zauważyć, że w tej sytuacji system energetyczny "domaga się" fotowoltaiki.

Zaskoczeniem w danych ENTO-E, bazujących na raportach PSE-Operator, jest brak informacji o generacji fotowoltaicznej. Jest to podwójnie niezrozumiałe. PSE, już od deficytu mocy w 2015 roku słusznie powtarza, że w KSE przydałoby się choćby 2 GW fotowoltaiki, a w sytuacji gdy jej moce dochodzą do 1,5 GW fakt ten nie znajduje odzwierciedlania w danych o bieżącej generacji ani w raportach. Szkoda też, że w sytuacji gdy Polska staje się piątym w UE inwestorem w źródła fotowoltaiczne, o efektach nie można się dowiedzieć na platformie ENTSO-E. Oprócz Polski, która wysuwa się na lidera wzrostu inwestycji w fotowoltaice w Europie, danych dla ENSOE-E o produkcji energii z tego źródła nie podają tylko: Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Cypr, Skandynawowie (tam do tej pory mieli inne priorytety, ale to się bardzo szybko zmienia), Irlandia, Łotwa i Czarnogóra. Skrupulatnie o postępach w produkcji energii ze słońca informują np. Czechy i Słowacja.

Może zatem wzorem słynnego ekonomisty Fryderyka Bastiata w statystykach i raportowaniu warto zwrócić uwagę nie tylko na to co widać, ale przede wszystkim na to, czego w danych PSE i ENSO-E nie widać. Fotowoltaika w ub. roku w Polsce wyprodukowała ponad 0,8 TWh i zapewniła 4,3% produkcji całej energii elektrycznej z OZE.

(1100x214)

Okazuje się że źródła PV w ub. roku dostarczyły więcej energii niż uwzględniany od dawna w statystykach gaz ziemny z odmetanowania kopalń i zapewne już w br. przekroczą produkcję z elektrowni wodnych; najpierw szczytowo-pompowych a potem przepływowych.

Co się zatem z energią z PV dzieje że umyka statystykom i niepostrzeżenie znika w systemie bez monetyzacji znaczącej obecnie wartości dodanej (z czasem PV sama ze sobą zacznie konkurować i zanim pojawi się efekt kanibalizmu cen w szczycie produkcji energii z PV). Klasyk Bastiat zauważył, że gdy mieszczaninowi została zbita szyba, ucieszeni szklarze i producenci szyb zarobili sześć franków - i to było widać. Gdyby wypadek nie nastąpił, pieniądze poszłyby do innego przemysłu - a tego już dalej nie widać. Brak informacji o produkcji energii z PV kieruje mimowolnie uwagę na mniej perspektywiczne obszary i nie pozwala na zrozumienie istoty olbrzymich przemian jakie na naszych oczach się dokonują w systemach energetycznych. Szkoda, że komentator w Polsce sam musi ciągle mozolnie liczyć, a nie analizować tego co instytucje publiczne sprawdzą, policzą i za darmo (tak, za darmo!) podadzą do wiadomości wszystkich uczestników rynku.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: zgryźliwy 07.02.2020r. 14:54
Oksymoron - epitet sprzeczny - figura retoryczna, którą tworzy się przez zestawienie wyrazów o przeciwstawnych... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 09-02-2020r. 21:22 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE