ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Łopaty turbin wiatrowych najtrudniejsze do recyklingu
10.02.2020r. 12:26

Wiesław Drozdowski, Redaktor CIRE
Obecne w łopatach turbin włókna powodują, że brak jest dzisiaj kompleksowych rozwiązań na ich przetworzenie i ponowne wykorzystanie.

Typowa turbina wiatrowa składa się z fundamentu, wieży, gondoli z przekładnią, generatora i układów sterowania oraz łopat wirnika. Fundamenty wieży zbudowane są z betonu i stali. Ze stali również wykonana jest sama wieża. Elementy gondoli wykonane są ze stali, miedzi i krzemionki. Od 80 do 90 proc. instalacji może zostać poddane recyclingowi. Pozostałe 10 - 20 proc. to kluczowy obecnie problem w utylizacji materiałów użytych do budowy turbin wiatrowych. Dotyczy on materiałów, z których wykonane są łopaty, czyli polimerów zbrojonych włóknami (FRP), najczęściej szklanymi, węglowymi, aramidowymi i bazaltowymi.

W krajach UE zapotrzebowanie na FRP gwałtownie rosło - od 5 tys. ton w 1991 r. do 346 tys. ton w 2015 r., a według szacunków kraje Unii do 2030 r. zużyją na instalacje wiatrowe 4 mln ton polimerów zbrojonych włóknami.

W samych Niemczech, gdzie działa obecnie 30 tys. turbin wiatrowych, do 2024 r. zezłomowanych ma być 70 tys. ton materiałów pochodzących z samych łopat. Momentem przełomowym ma być rok 2021. Wtedy kończy się dwudziestoletni okres rządowego dotowania dla pierwszych turbin objętych programem wsparcia wprowadzonym w 2000 r. Większość z tych urządzeń zostanie wówczas zdemontowana, co może również doprowadzić do problemów finansowych spółek będących ich operatorami.

Niemiecka Federalna Agencja Środowiska wzywa rząd i władze landów do szybkiego opracowania przepisów i procedur dotyczących recyklingu wyeksploatowanych turbin.

Również turbiny wiatrowe instalowane w USA w latach 90. ub. wieku, po 25 latach pracy zostają sukcesywnie wycofywane z eksploatacji. Ogromne cmentarzysko łopat z wyeksploatowanych turbin znajduje się w Casper w stanie Wyoming. W okresie od września 2019 r. do marca br. przybędzie tam ich łącznie tysiąc, a to jedynie część pochodząca z trzech farm wiatrowych w północno-zachodnich stanach USA. Każda z nich ma około 90 metrów długości i zostanie pocięta na trzy części. Następnie wszystko będzie ułożone w stosy i zakopane.Najbardziej pożądanym rozwiązaniem, proponowanym przez branżę promującą energetykę wiatrową są obecnie działania mające na celu przedłużenie "żywotności" turbin i tym samym, do czasu opracowania skutecznych metod recyklingu, oddalenie problemu w czasie. Następne, to wkomponowywanie elementów zużytych wiatraków w przestrzeń miejską, tak jak np. w Danii i Niderlandach, gdzie posłużyły one do wykonania przystanków autobusowych, ławek, stolików i urządzeń na placach zabaw. Ten sposób jest jednak trudny do zaadoptowania na masową skalę, gdzie trzeba również uwzględnić niebezpieczny dla zdrowia pył emitowany przy cięciu FRP. Z kolei odzyskiwanie surowców poprzez poddawanie polimerów procesom chemicznym (otrzymywanie granulatów tworzyw sztucznych do wykorzystania w budownictwie) i pirolizie (odzyskiwanie włókien do ponownego wykorzystania w produkcji klejów, farb, betonu) są jeszcze na wczesnym etapie rozwoju. Najmniej pożądanym rozwiązaniem jest składowanie zużytych łopat na wysypiskach lub spalanie, tym bardziej, że nowe regulacje UE stawiają tutaj ostre wymagania w zakresie ochrony środowiska.

Zdemontowane elektrownie wiatrowe były wcześniej odsprzedawane na rynki w Europie Wschodniej i Południowo-Wschodniej, Rosji, Afryce czy Azji i Ameryce Łacińskiej, jednak wymagania w tych krajach stale rosną i nie są już one w większości, zainteresowane przejmowaniem starej technologii wraz z koniecznością większych inwestycji w obsługę takich instalacji.

Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 4 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Elektryk 10.02.2020r. 19:08
Ciemna strona zielonej energii. Po skończeniu dotacji stare wiatraki do Polski niech sobie jeszcze trochę pochodzą,... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 11-02-2020r. 09:06 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 11.02.2020r. 11:41
Koszt składowania zielonych odpadów należy wliczyć w koszt inwestycji. Dokładnie tak, jak przy jądrówce. Twarde... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Jakub 13.02.2020r. 08:28
Pseudo moda a Lud płaci -(
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE