ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Obajtek: rafineria w Możejkach jest dobrą inwestycją strategiczną i biznesową
14.02.2020r. 21:27

Rafineria w Możejkach na Litwie jest dla Orlenu bardzo dobrą inwestycją strategiczną i biznesową - ocenił w TVP Info prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Dodał, że gdyby nie ta rafineria, byłyby kłopoty z zaopatrzeniem polskiego rynku w paliwo.

"Dzisiaj ta rafineria nie tylko służy krajom nadbałtyckim: Litwie, Łotwie, Estonii, ale również służy Polsce" - mówił Obajtek. Podkreślił, że gdy konsumpcja paliw w naszym kraju rośnie, rząd poradził sobie z mafiami paliwowymi, zapotrzebowanie na diesla wzrosło o 43 proc., a więc byłby problem z zaopatrzeniem polskiego rynku.

W sobotę prezes polskiego koncernu paliwowego jedzie na Litwę, aby otworzyć połączenie Możejek z odbiorcami na Łotwie najkrótsza droga kolejową. Chodzi o 19 km odcinek torów Możejki-Renge na Łotwie. Ponad 10 lat temu Litwini rozebrali te tory. Dobry klimat polityczny spowodował, że tory zostały odbudowane - tłumaczył Obajtek - transport paliw może odbywać się najkrótszą drogą. Gdy tory były rozebrane, to przewóz był wydłużony o 80 km. "Te tory są ważne, bo pozwolą nam robić lepszy biznes"- zaznaczył.

Szef PKN Orlen podkreślił, że kondycja rafinerii obecnie jest dobra, podczas gdy w 2015 r. była ona na skraju upadku. Rafineria w Możejkach ma także duże znaczenie dla litewskiej gospodarki, bo daje 15 proc. wpływu do tamtejszego budżetu. Jest to największa firma na Litwie, zatrudnia ok. 1,4 tys. ludzi. Ponadto rafineria jest ważna, bo gwarantuje bezpieczeństwo paliwowe - dodał.

Obajtek zapytany o to, dlaczego Orlen sponsoruje w sport, m.in. w kierowcę rajdowego Roberta Kubicę wyjaśnił, że takie "inwestycje" bardzo mocno się zwracają. "Rozpoznawalność firmy najbardziej buduje się przez sport, to wynika ze wszystkich badań" - stwierdził. Zauważył, że "inwestowanie w sport jest niczym innym jak budowaniem marki, rozpoznawalności i budową zaufania". Podkreślił, że widać to na stacjach paliwowych, gdzie liczba klientów wzrosła.
Prezes Orlenu zdradził, że w najbliższych czasie nastąpi "rebranding" stacji paliwowych. "Za dwa lata wszystkie stacje w Niemczech i w Czechach będą oznakowane brandem Orlenu, a to wymaga rozpoznawalności" - poinformował i dodał, że "jest to także ogromna promocja Polski".

Obajtek przyznał, że nawiązał współpracę z siostrą Michaelą Rak, która założyła pierwsze na Litwie hospicjum dla dorosłych. "Mamy na Litwie największy biznes, to dlaczego mamy nie pomóc w takim szlachetnym dziele jak budowa hospicjum" - powiedział Obajtek. Poinformował, że teraz będzie uruchomione przez nią drugie hospicjum - dla dzieci i "jeżeli jest taka inicjatywa, to dla czego Orlen ma nie pomóc w budowie, musimy też spełniać zadania społeczne". Cześć tego hospicjum sfinansowała Orlen Lietuva.

Prezes poinformował, że w weekend odbędzie się otwarcie tych placówek na Litwie.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE