ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kolejna generacja szklarni może być w pełni zasilana energią słoneczną
15.02.2020r. 09:00

Szklarnie mogą stać się samowystarczalne energetycznie dzięki przejrzystym panelom solarnym pozyskującym energię głównie z promieniowania, którego rośliny nie wykorzystują do fotosyntezy - uważa zespół inżynierów, biologów i fizyków z North Carolina State University.

"Rośliny wykorzystują tylko niektóre długości fal światła do fotosyntezy, zatem naszą ideą jest stworzenie szklarni, które generują energię z niewykorzystywanego promieniowania, umożliwiając większej części wiązki niezbędnej do procesu fotosyntezy przeniknięcie do środka - powiedział jeden z autorów badania inżynier Brendan O'Connor. - Jesteśmy w stanie tego dokonać, wykorzystując organiczne ogniwa słoneczne, które umożliwiają dopasowanie absorbowanego spektrum światła w taki sposób, że możemy skupić się na długościach fal niepotrzebnych roślinom" - wyjaśnił, dodając, że do tej pory nie było jasne, jak dużo energii szklarnia mogłaby generować przy wykorzystaniu takich ogniw.

Dlatego badacze posłużyli się komputerowymi modelami, aby ocenić, jak dużo energii szklarnia mogłaby produkować, jeśli wyposażono by ją w półprzezroczyste ogniwa na dachu i czy to wystarczyłoby do jej efektywnego działania. Model opracowano na potrzeby szklarni z pomidorami w Arizonie, Karolinie Północnej i Wisconsin. Materiał opublikowano w magazynie "Joule".

"Mnóstwo energii w szklarniach wykorzystuje się na ogrzewanie i chłodzenie, więc nasz model skupiał się na wyliczeniu ładunku niezbędnego do utrzymania optymalnego zakresu temperatur do wzrostu pomidorów - powiedział O'Connor. - Model wyliczył też ilość energii, jaką wyprodukowałaby szklarnia w każdej lokalizacji, jeśli umieszczono by na jej dachu panele słoneczne".

Technologia wymaga wypracowania pewnego kompromisu między ilością energii generowanej przez ogniwa a ilością światła potrzebnego do fotosyntezy. Oznacza to, że jeśli użytkownicy będą w stanie poświęcić część procesu fotosyntezy, mogą uzyskać więcej energii.
Ponadto ogniwa słoneczne wykorzystywane w badaniu są efektywnymi izolatorami, gdyż odbijają podczerwień. To pozwala utrzymać szklarnie chłodniejszymi w lecie, natomiast w zimie zachować ciepło. W efekcie dla wielu właścicieli szklarni wypracowanie kompromisu nie będzie miało dużego znaczenia.

Na przykład w Arizonie szklarnie mogą stać się samowystarczalne, blokując zaledwie 10 proc. wiązki światła odpowiedniego do fotosyntezy. Jednak jeśli właściciele postanowią blokować więcej tego typu promieniowania, mogą uzyskać dwukrotnie więcej energii, niż wymagają tego szklarnie. W Północnej Karolinie szklarnie nie będą wymagały zasilania z zewnątrz przy zablokowaniu 20 proc. światła. Natomiast w Wisconsin przy użyciu takich ogniw nie ma możliwości dojścia do samowystarczalności - utrzymywanie w szklarniach ciepła w zimie pochłania za dużo energii. Niemniej ogniwa mogą dostarczyć 46 proc. potrzebnej mocy.

Choć technologia wykorzystuje część światła potrzebnego roślinom, wygląda na to, że jej wpływ na wzrost będzie znikomy, zatem może dać właścicielom szklarni wymierne korzyści - podkreślił O'Connor.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE