ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Białoruś ostrzega, że może zacząć pobierać ropę z rurociągu eksportowego
17.02.2020r. 12:05

Białoruś w przypadku niedostarczenia zakontraktowanej ilości ropy naftowej dla swoich dwóch rafinerii, zacznie pobierać surowiec przeznaczony dla zachodnich odbiorców - czytamy w BiznesAlert.pl.

Jeżeli Białoruś w lutym nie otrzyma uzgodnionych w umowie rządowej dwóch mln ton ropy, zacznie pobierać ją z rurociągu eksportowego, transportującego ropę na zachód - powiedział Aleksandr Łukaszenka.

- Nikogo nigdy nie szantażowałem, tylko zakomunikowałem. Niezbędna ropa powinna zostać dostarczona w ramach międzyrządowej umowy, która opiewa na 24 mln ton ropy w 2020 roku. Jeżeli nie otrzymamy należności, to rozpoczniemy pobór tego surowca z rury tranzytowej - zakomunikował Łukaszenka.

- Rocznie przez nasz kraj na Zachód idzie 70 mln ton ropy. I nigdy nie było z tym problemu, uczciwie ją pompujemy. Pamiętacie zanieczyszczoną ropę? Do tej pory nie zapłacili za to, chociaż wyposażenie rafinerii w Mozyrzu zostało uszkodzone, ucierpiała również rafineria w Nowopołocku. Dlatego jeżeli nie dostarczą ropy w lutym, sami weźmiemy do dwóch mln ton - dodał białoruski prezydent.
Według Aleksandra Łukaszenki, Białorusini nie mają zamiaru płacić dodatkowych premii dla rosyjskich firm naftowych, ponieważ kupują oni ropę po cenie rynkowej (pomniejszonej jedynie o wciąż niższą kwotę cła).

Trwają poszukiwania alternatywnego dostawcy ropy naftowej. Dotychczas została zakupiona partia ropy z Norwegii, trwają również negocjacje z Kazachstanem. W tym drugim przypadku jest jednak problem, ponieważ zakontraktowana ropa musiałaby zostać przetransportowana systemem przesyłowym Transnieftu, który może nie udzielić na to zgody.

Dostawy ropy na Białoruś zostały wstrzymane 31 grudnia 2019 roku, kiedy obie strony nie doszły do porozumienia odnośnie cen surowca na potrzeby białoruskich zakładów. W styczniu zostało dostarczonych jedynie ok. pół miliona ton surowca, głównie przez prywatny koncern naftowy Safmar. Jego właścicielem jest rosyjski oligarcha Michaił Gutseriew - przypomina BiznesAlert.pl.
BelTA , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE