ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Śląskie.Powstanie operator rewitalizacji terenów poprzemysłowych
17.02.2020r. 12:52

W woj. śląskim powstanie specjalistyczny podmiot, który zajmie się rewitalizacją i zagospodarowaniem terenów zdegradowanych przez przemysł. W jego utworzenie zaangażowały się Węglokoks, JSW Innowacje i Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Porozumienie o współpracy w zakresie rewitalizacji terenów poprzemysłowych, które zakłada utworzenie takiego operatora, podpisali w poniedziałek w Katowicach prezesi Węglokoksu Tomasz Heryszek, JSW Innowacje Jarosław Mrozek oraz Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Janusz Michałek.

Jak przypomniał wiceminister aktywów państwowych Adam Gawęda, powołanie operatora przewidziano w rządowym Programie dla Śląska. "Operator rewitalizacji ma na celu przywrócenie impulsu gospodarczego w tych miejscach, gdzie do tej pory nie mogliśmy inicjować nowych działalności gospodarczych z uwagi na zdegradowane tereny" - zaznaczył.

Podkreślił, że takich terenów w woj. śląskim nie brakuje. Dodał, że celem inicjatywy jest to, aby oczekujące dziś na rewitalizację nieruchomości stały się "elementami rozwijającego się Śląska". "To zadanie i zobowiązanie, ale też szansa, by proces transformacji surowcowo-energetycznej odbywał się w takim zdrowym patrzeniu na wszystkie elementy pozwalające tworzyć nowe impulsy gospodarcze" - ocenił Gawęda.

"Mamy tu np. na uwadze rozwój technologii, które są dziś stosowane na szeroką skalę np. w Japonii, a które mogą być jakby przełożone na potrzeby naszego rozwoju. Wykorzystujemy również całe zaplecze naukowo-badawczo-technologiczne, (...) instytuty, które aktywnie włączają się i zbliżają do tego, by realizować swoje projekty razem z przedsiębiorstwami - nie tylko państwowymi" - wyjaśnił wiceminister.

Wyraził przekonanie, że wynikające z tej inicjatywy projekty gospodarcze będą tworzyły nowe wartości nie tyle w kategorii "co po węglu", lecz "co można rozwijać równolegle". Wymienił produkcję "paliw przyszłości", karbochemię, produkcję metanolu, gazu syntezowego czy wykorzystanie wodoru jako magazynu energii - jako technologie będące szansą rozwoju woj. śląskiego w procesie transformacji surowcowo-energetycznej.

Jak wskazywali w poniedziałek inicjatorzy przedsięwzięcia, utworzenie operatora będzie efektem połączenia możliwości kapitałowych, organizacyjnych i kompetencyjnych jednych z największych i najważniejszych przedsiębiorstw w woj. śląskim, w których wiodącą rolę odgrywa Skarb Państwa.

Zdegradowane przez przemysł tereny zajmują w woj. śląskim prawie 7 tys. ha, czyli ok. 5,5 proc. powierzchni regionu; znajdują się często w atrakcyjnych z perspektywy biznesu miejscach. Największy ich udział jest w subregionach: zachodnim (1686 ha - 12,5 proc. całości) oraz centralnym (4116 ha - 7,3 proc. całości).

Przystępując do powołania operatora, który zajmie się zagospodarowaniem konkretnych terenów, Węglokoks, JSW Innowacje i KSSE przygotują listę zadań. Jak mówił w poniedziałek prezes Węglokoksu Tomasz Heryszek, pierwszym z nich będzie zagospodarowanie terenów należących dziś do Huty Pokój w Rudzie Śląskiej (z grupy Węglokoksu).
Projekt "Nowy Pokój" zakłada zagospodarowanie mocno zdegradowanego pohutniczego obszaru o powierzchni 175 ha, położonego w pobliżu centralnej dzielnicy Rudy Śląskiej - Nowego Bytomia. Heryszek akcentował m.in., że tereny te znajdują się w centrum Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, są świetnie skomunikowane z siecią kolejową i drogową.

Powołanie operatora rewitalizacji ma wynikać m.in. z diagnozy Strategii Rozwoju Województwa Śląskiego "Śląskie 2020+" z 2013 r. Wykazano w niej dużą liczbę obszarów zdegradowanych, niewłaściwą organizację procesu ich rewitalizacji terenów zdegradowanych czy brak systemowego wsparcia dla terenów z problemami, których skala przekracza możliwości władz lokalnych i regionalnych.

Według partnerów projektu konkluzje te pozostają aktualne, jednak władze państwa i instytucje Unii Europejskiej coraz wyraźniej widzą konieczność systemowego rozwiązania problemu i wsparcia podejmowanych inicjatyw odpowiedniej wielkości funduszami.

Pracując nad sprawą zdiagnozowano m.in. że jego skala wymaga od interesariuszy, czyli państwa, samorządów, właścicieli terenów - powołania agencji, czy organizacji o charakterze co najmniej regionalnym, której kluczowym zadaniem będzie kompleksowe zagospodarowywanie terenów.

Wśród kolejnych etapów przygotowania przedsięwzięcia przewidziano: powołanie podmiotu, który przygotuje ramy organizacyjno-prawne jednostki oraz szczegółowe procedury działania, audyt prawny i przygotowanie zmian w regulacjach prawnych, ukonstytuowanie się docelowej struktury właścicielskiej oraz przyjęcie pięcioletniego planu realizacji zadań.

Następnie mają powstać: dokumenty strategiczne i szczegółowy plan działań (wraz ze wskazaniem źródeł finansowania), baza danych o podmiotach, które mogą realizować prace projektowe i wykonawcze w zakresie odzysku i rekultywacji terenów zdegradowanych, przygotowanie katalogu dobrych praktyk i list referencyjnych. Ostatnim etapem będzie wybór zadań do realizacji.

Wśród źródeł finansowania założono: środki publiczne międzynarodowe, krajowe i regionalne (dotacyjne i zwrotne), planowany Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, fundusze związane z likwidacją zakładów górniczych, środki unijne na rekultywację i rewitalizację, Fundusze Norweskie i Europejskiego Obszaru Gospodarczego czy krajowe fundusze celowe (np. NFOŚiGW).

Porozumienie spółek ws. m.in. powołania operatora rewitalizacji terenów poprzemysłowych zawarto podczas konferencji "Śląski ład - tereny poprzemysłowe impulsem regionalnego rozwoju", zorganizowanej w poniedziałek w Gmachu Sejmu Śląskiego przez wiceministra Gawędę, europoseł Izabelą Kloc i wojewodę śląskiego Jarosława Wieczorka.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE