ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Niemcy. Wodór zielony czy niebieski?
18.02.2020r. 08:15

Niemiecka minister środowiska Svenja Schulze opowiedziała się za szybką aukcją na 5000 milionów ton zielonego wodoru w 2021 roku. Partner Gazpromu przy Nord Stream 2 woli pozyskać niebieski wodór z rosyjskiego gazu - czytamy w BiznesAlert.pl.

Minister powiedziała Handelsblattowi, że pozyskanie 5000 mln ton wodoru z OZE będzie możliwe dzięki zapewnieniu 5 GW mocy pozwalających przeprowadzić elektrolizę do 2030 roku.

Szkic strategii wodorowej widziany przez S&P Global Platts zakłada 20-procentowy udział zielonego wodoru w inwestycjach tego sektora. Jest on przedmiotem dyskusji w rządzie, w którym opinie resortu środowiska ścierają się z odmiennymi poglądami ministerstwa gospodarki i energetyki, które jest bardziej optymistyczne wobec niebieskiego wodoru, czyli surowca pochodzącego z gazu pozbawionego dwutlenku węgla metodą wychwytywania i magazynowania (CCS).
Schulze przekonuje, że nie warto inwestować w niebieski wodór, chociaż szkic strategii uwzględnia możliwość skorzystania z tego paliwa w perspektywie krótkoterminowej do dekarbonizacji najtrudniejszych sektorów, jak przemysł ciężki. Innego zdania jest Wintershall Dea, który przekonuje, że niebieski wodór z gazu jest tańszy od zielonego, pochodzącego z elektrolizy napędzanej OZE.

Wintershall DEA to największy producent węglowodorów w Europie powstały z fuzji Wintershall i DEA Deutsche Erdoel, spółki-córki LetterOne należącej do oligarchy Michaiła Friedmana. Jest zaangażowany w finansowanie gazociągu Nord Stream 2, który według jego architektów mógłby zostać zapełniony nawet w 80 procentach wodorem. Rosjanie pracują już nad pozyskiwaniem niebieskiego wodoru.
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE