ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Müller: w tym roku możliwe rozstrzygnięcia ws. budowy elektrowni jądrowej
18.02.2020r. 10:11

W tym roku możemy spodziewać się rozstrzygnięć ws. budowy elektrowni jądrowej w Polsce - zapowiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.

Müller był pytany w Radiowej Jedynce, czy po niedawnej wizycie prezydenta Francji Emmanuela Macrona, bliżej jest Polsce do budowy elektrowni jądrowej z Francuzami czy Amerykanami, podkreślił, że kwestia budowy elektrowni atomowej była przez ostatnie kilkadziesiąt lat "elementem długich dyskusji".

Poinformował, że "tych rozstrzygnięć możemy spodziewać się już w tym roku". "Trwają negocjacje. Byłoby z mojej strony nieodpowiedzialne, gdybym teraz wskazał, kto jest bardziej preferowany" - oświadczył rzecznik rządu. Jak przyznał, "to rozmowy o dużych pieniądzach".

Müller zaznaczył, że budowa elektrowni atomowej jest jednym z elementów, przez który Polska ma realizować cele klimatyczne. "Jeżeli mamy ograniczyć emisję dwutlenku węgla (zgodnie z postulatami UE - PAP), to wybudowanie elektrowni atomowej jest bez wątpienia jednym z ważnych filarów dostarczania energii w Polsce" - oświadczył.

Projekt Polityki Energetycznej Państwa do 2040 r. przewiduje budowę sześciu reaktorów o mocy 6 - 9 GW, uruchamianych stopniowo od 2033 r.
Jak mówił we wrześniu 2019 r. pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski, pierwszy reaktor o mocy 1 - 1,5 GW zostanie uruchomiony w 2033 r., a kolejne pięć - w odstępach dwuletnich do 2043 r.

"Polska wybrała ten kierunek, ponieważ elektrownie jądrowe zapewniają stabilność wytwarzania energii przy praktycznie zerowej emisji zanieczyszczeń powietrza i gazów cieplarnianych" - mówił.

Dodał, że w tym samym czasie, dzięki energetyce jądrowej, możliwa będzie dywersyfikacja struktury produkcji energii elektrycznej po rozsądnych kosztach, co zapewni bezpieczeństwo energetyczne kraju i konkurencyjność gospodarki.

Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: Uważny 18.02.2020r. 11:04
1000 razy tak pisano ale od 20 lat nic konkretnego nie zdecydowano ani nie zrealizowano.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: zgryźliwy 19.02.2020r. 09:33
Taki projekt wymaga nie rozbudowywania źródeł OZE, a więc wymaga ogromnej cierpliwości i odporności na naciski... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 19-02-2020r. 12:09 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: PP 19.02.2020r. 19:02
Jak mówił ks. Tischner, są trzy rodzaje prawdy: zwykła prawda, tyz prawda i g... prawda. Wypowiedź p. rzecznika... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE