ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wyraźny spadek cen energii z fotowoltaiki w aukcji w Niemczech
20.02.2020r. 16:01

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, ostatnia aukcja dla inwestorów chcących wybudować elektrownie fotowoltaiczne w Niemczech skutkowała wyraźnym spadkiem zaoferowanych cen energii w porównaniu do cen zgłoszonych w poprzednich aukcjach dla PV. Ceny w tej aukcji były też wyraźnie niższe od cen uzyskanych w rozstrzygniętej równocześnie aukcji dla inwestorów z sektora wiatrowego.

W pierwszej tegorocznej aukcji przeznaczonej dla inwestorów planujących budowę elektrowni fotowoltaicznych o mocy od 750 kW do 10 MW, której wyniki podał wczoraj federalny regulator Bundesnetzagentur, zgłoszono 98 projektów o łącznej mocy 493 MW.

To niemal 5-krotnie wyższa moc od mocy, którą mogły objąć federalne gwarancje sprzedaży energii. Wsparciem objęto finalnie 18 ofert na łączną moc 100,55 MW, z czego aż 13 ofert o mocy 75 MW dotyczy budowy farm fotowoltaicznych w Bawarii.

Wsparcie zostanie przyznane w postaci 20-letnich gwarancji sprzedaży energii po cenach, które w przypadku zgłoszonych skutecznie ofert wyniosły od 35,5 EUR/MWh do 52,1 EUR/MWh. Średnia cena wyniosła 50,1 EUR/MWh.

To ceny wyraźnie niższe od cen uzyskanych w efekcie wcześniejszej aukcji dla fotowoltaiki, którą Bundesnetzagentur rozstrzygnęła pod koniec ubiegłego roku. W tamtej aukcji ceny wahały się od 47 EUR/MWh do 62 EUR/MWh, a średnia wyniosła 56,9 EUR/MWh.

Ceny z ostatniej aukcji dla fotowoltaiki w Niemczech są niższe także od cen osiągniętych w pierwszej tegorocznej aukcji dla energetyki wiatrowej na lądzie, w której znowu inwestorzy złożyli oferty na znacznie mniejszą moc od mocy 900 MW udostępnionej przez Bundesnetzagentur.

Do aukcji wiatrowej zgłoszono 67 ofert na łączną moc 527 MW, z czego jedną ofertę początkowo odrzucono, a wsparcie otrzymało finalnie 66 projektów na łączną moc 523 MW.
W efekcie niedoboru projektów wiatrowych skutecznie zgłoszone oferty zawierały ceny bliskie maksymalnej, możliwej do uzyskania ceny. Wyniosły od 57,6 EUR/MWh do 62 EUR/MWh, a średnia wyniosła 61,8 EUR/MWh i była nieco wyższa od średniej ceny z poprzedniej aukcji wiatrowej (61,1 EUR/MWh).

Ceny w ostatniej aukcji dla fotowoltaiki w Niemczech były wyraźnie niższe od cen osiągniętych w aukcji dla podobnej wielkości projektów, której wyniki ogłosiły wcześniej w tym miesiącu francuskie władze.

W aukcji, w której można było zgłaszać projekty o mocy od 500 kW do 8 MW, średnia cena wyniosła 86,17 EUR/MWh i była nieznacznie niższa od średniej ceny osiągniętej w poprzedniej rundzie aukcyjnej (86,54 EUR/MWh).

We francuskiej aukcji można było zgłaszać także mniejsze projekty o mocy 100-500 kW. W tym przypadku średnia cena wyniosła 96,49 EUR/MWh, podczas gdy wcześniej w tym przedziale mocy średnia wyniosła 97,48 EUR/MWh.

W sumie w ostatniej aukcji wsparciem objęto 306 projektów o łącznej mocy 150 MW, podczas gdy rządowymi gwarancjami sprzedaży energii można było objąć projekty o całkowitej mocy nawet 300 MW.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE